Uczniowie „Krzywoustego” tworzą film z przyjaciółmi z Holandii

Widoki Doliny Noteci złocącej się w ciepłych promieniach zachodzącego słońca, smak polskich wypieków jak i radosna atmosfera niekończących się rozmów pozostaną na długo w pamięci uczestników polsko-holenderskiego spotkania w nakielskim „Krzywoustym”.

Młodzież  I LO im. Bolesława Krzywoustego gościła swoich przyjaciół z Holandii na przełomie maja i czerwca. Wspólnie realizują projekt „Let’s Go and Show Pride” w osiemnastym roku współpracy z PENTA college CSG Jacob van Liesveldt. Uczestnicy projektu spotkali się dwa miesiące wcześniej w Hellevoetsluis, gdzie szybko nawiązali ze sobą bardzo dobre relacje i z wielkim entuzjazmem podjęli wyzwania zrealizowania nowych zadań w poszukiwaniu powodów do dumy, w myśl tematu przewodniego tegorocznego projektu. Teraz przeszedł czas na realizację drugiej części działań projektowych w Polsce.

Wieloaspektowy harmonogram wizyty obejmował zwiedzanie Gdańska i Sopotu, Bydgoszczy i Nakła, warsztaty w LO i na Przystani Nakielskiej, rozmowy ze Starostą Nakielskim Tomaszem Miłowskim i dyrektorem liceum Pawłem Darulem oraz wizyty w TVP3 i Radio Nakło. Czas integracyjny wypełniły gry i zabawy, m.in. gra planszowa stworzona przez uczestników ubiegłorocznego projektu „Let’s Go Folk”, taniec popularnej Belgijki, gra w golfa i kręgle, jak również wspólny śpiew przy ognisku. Dzięki ogromnemu zaangażowaniu rodziców polskich uczestników czas poza programowy został wypełniony spotkaniami w domach rodzin goszczących, gdzie holenderscy goście doświadczyli prawdziwie polskiej gościnności, a jednocześnie poznali zwyczaje życia codziennego.

Wypracowane w trakcie obu wizyt materiały w formie cyfrowej posłużą do stworzenia przez uczniów filmu. Muzyczny motyw przewodni do filmu powstał w ciągu kilkugodzinnego pobytu grupy projektowej w prywatnym studio nagrań pana Jacka Urbańskiego, gitarzysty zespołu Kancelaria. Niezwykle piękna okolica Janowa stała się dla młodzieży inspiracją do napisania tekstu piosenki, a melodia „Let it be” dopełniła nową kompozycję.

Nad organizacją i przebiegiem wizyty czuwali koordynatorzy projektu obu szkół Jan Simon van der Linde, Linda Vis, Anita Krzyżanowska, Lucyna Majcher i Andrzej Otto.

Realizacja tegorocznego projektu jest możliwa dzięki wsparciu finansowemu rodziców uczestników projektu oraz instytucji: PENTA college w Hellevoetsluis, I Liceum Ogólnokształcące w Nakle i Powiat Nakielski.

Tekst: Anita Krzyżanowska