Udział Katarzyny Świerczyńskiej w etapie szkolnym 51 Olimpiady Biologicznej na rok szkolny 2021/2022

9 października 2021 roku o godz. 9.00 odbył się szkolny etap Olimpiady Biologicznej, w którym wzięła udział uczennica klasy III biologiczno – chemicznej – Katarzyna Świerczyńska.

Uczennica przez 90 minut rozwiązywała test składający się z 45 pytań typu zamkniętego i otwartego. Zadania obejmowały cały zakres nauczania biologii w liceum od klasy I do IV i często wykraczały poza ten zakres. Pytania były bardzo trudne. Wymagały dużej wiedzy, umiejętności analizowania przebiegu doświadczeń, znajomości metodologii eksperymentów biologicznych, genetycznych i biotechnologicznych.

Chętnych uczniów odsyłam na stronę internetową Olimpiady Biologicznej, gdzie w zakładce Zadania – umieszczony został ten test oraz odpowiedzi do zadań.

Zaznaczę, że Kasia aby przystąpić do olimpiady musiała wcześniej sformułować i zgłosić temat pracy badawczej. Uczennica już w klasie drugiej rozpoczęła przygotowania do olimpiady. Czytała różne podręczniki i dodatkową literaturę, a podczas wakacji letnich przeprowadzała swoje doświadczenia.

Obecnie czekamy na informację zwrotną z komitetu olimpijskiego w sprawie dalszego jej udziału w konkursie – zakwalifikowania do etapu okręgowego w Toruniu. Wówczas przed tym etapem, uczennica przekaże do oceny wykonaną pracę badawczą.

Życzę Kasi dużej wytrwałości w zdobywaniu wiedzy i dalszych naukowych sukcesów.

Kamila Stasiewska – opiekun olimpijki