Uroczyste obchody 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę w Krzywoustym

Dnia 9 listopada, jak co roku w I LO im. Bolesława Krzywoustego w Nakle nad Notecią , odbył się uroczysty apel z okazji Święta Niepodległości.

Jednak w tym roku dzień 11 listopada ma podwójną wartość, ponieważ obchodzimy setną rocznicę odzyskania suwerenności państwa polskiego. Organizacją apelu zajęła się klasa pierwsza medyczna wraz z wychowawczynią panią Beatą Tomaszewską.

O godzinie 8:50 w auli uczniowie zaprezentowali program artystyczny swoim rówieśnikom z klas pierwszych, a następnie o godzinie 9:50 klasom drugim oraz kadrze pedagogicznej i pracownikom administracji nakielskiego liceum. Organizatorzy przygotowali artystyczną część obchodów, która składała się z poezji polskiej, utworów muzycznych tematycznie związanych z patriotyzmem, godnością człowieka oraz wolnością, a także sceny z ,,Wesela” autorstwa Stanisława Wyspiańskiego.

Drugą część uroczystości, odbywającą się na szkolnym boisku, zainicjowała przemowa dyrektora liceum, pana Pawła Darula, dotycząca historii hymnu państwowego, powinności Polaka-obywatela i dorobku kulturowego Polski. Następnie cała społeczność szkolna odśpiewała hymn państwowy. Nad całym tym procesem czuwał nauczyciel języka angielskiego – pan Andrzej Otto.

Na zakończenie dyrektor szkoły z czwórką uczniów z klasy pierwszej medycznej złożył kwiaty oraz znicze przed tablicą upamiętniającą wielkich Polaków poległych w wojnie polsko-bolszewickiej, powstaniu wielkopolskim, na froncie I wojny światowej oraz zamordowanych przez hitlerowców i NKWD, która znajduje się przy głównym wejściu do szkoły.

Klasę I medyczną w ogromny sposób wsparły: wychowawczyni pani Beata Tomaszewska oraz uczennice klasy 2 medycznej – Zosia Wojciechowska (akompaniament na fortepianie) i Małgorzata Maciejewska (śpiew i gitara), która 08.11.2018 r. zajęła I miejsce w Powiatowym Konkursie Poezji i Pieśni Patriotyczne w Potulicach, wykonując utwór Marka Grechuty „Wolność”.

Klaudia Fac

uczennica klasy I med