Uroczyste obchody 101. rocznicy odzyskania niepodległości.

,, Chcemy Polski Niepodległej, abyśmy tam mogli urządzić życie lepsze i sprawiedliwsze dla wszystkich.’’ ~ Józef Piłsudski
Dnia 8.11.2019r. w naszej szkole odbył się uroczysty apel z okazji jednego z najważniejszych świąt państwowych- Dnia Niepodległości. W zorganizowanie tej uroczystości zaangażowali się uczniowie klasy II politechnicznej wraz z wychowawczynią -p.Agnieszką Michalską. Oprawę muzyczną przygotowali: szkolny chór ,,Fon” pod dyrekcją p.Marty Trudzińskiej, p.Andrzej Otto (akordeon) oraz Martyna Urban i Julia Kaczmarek z klasy III politechniczno- angielskiej, które wykonały piosenkę zespołu Chłopcy z Placu Broni pt. ,,Kocham wolność’’. Akademia miała przede wszystkim przypomnieć o tych trudnych czasach, kiedy Polska jako kraj, nie istniała na mapie Europy.  Dyrekcja, kadra pedagogiczna oraz uczniowie I LO zebrali się w auli, aby wysłuchać słowno-muzycznego montażu. Przeniósł nas on w klimat zadumy i refleksji. Apel rozpoczęliśmy od odśpiewania hymnu narodowego. Odbyliśmy bardzo długą podróż- od III rozbioru Polski w 1795r., poprzez czasy I wojny światowej, aż do upragnionej daty 11.11.1918r. Po 123 latach zaborów – niewoli naznaczonej walką, cierpieniem i wysiłkiem wielu pokoleń Polek i Polaków – nasz kraj odzyskał suwerenność. Dzięki poezji – recytacji wiersza Edwarda Słońskiego ,,Ta, co nie zginęła’’ oraz piosenkom patriotycznym, ukazaliśmy ducha narodu polskiego, który stale wychodził z inicjatywą walki za ojczyznę. Dzień Niepodległości to święto, które sprawia, że w zabieganym życiu, zatrzymujemy się na chwilę i wspominamy naszych przodków walczących o wytęsknioną wolność. Dla wielu z nas to także ogromna lekcja patriotyzmu i historii. Uczestnicząc corocznie w uroczystościach związanych z 11 Listopada, czcimy pamięć tych, którym zawdzięczamy własne państwo, którym udało się podnieść kraj z ogromnych zniszczeń I wojny światowej, stworzyć warunki rozwoju ekonomicznego, modernizacji gospodarczej i cywilizacyjnej.
Julia Czyż
Kl. II politechniczna