VIII ŻEGLARSKA PRZYGODA – TRZYMAM KURS NA WIATR

W dniach 4 – 10 czerwca 2017 roku młodzież z Szkolnego Koła Żeglarskiego I LO im. B. Krzywoustego w Nakle uczestniczyła w rejsie Szlakiem Wielkich Jezior Mazurskich. W ramach realizacji projektu zajęć pozalekcyjnych pn. VIII ŻEGLARSKA PRZYGODA – TRZYMAM KURS NA WIATR, młodzi adepci żeglarstwa poznawali topografię mazurskich jezior, uczyli się locji, poznawali żeglarskie węzły i wykonywali podstawowe prace bosmańskie.

Żeglarska przygoda rozpoczęła się tradycyjnie jak w tekście starej szanty: „…na Mazury drugą klasą przejedziemy się”. Po sześciogodzinnej podróży PKP młodzież wraz z sternikami dotarła do Giżycka, gdzie nastąpiła krótka odprawa, przydział jachtów i podstawowe szkolenie z zasad bezpieczeństwa. Następnego dnia rozpoczął się pięciodniowy rejs, w trakcie którego odbyło się wiele żeglarskich przygód, które nie sposób opisać w kilku zdaniach. W swej żeglarskiej podróży uczniowie poznali takie jeziora jak: Kisajno, Niegocin, Jagodne, Mikołajskie, Bełdany, Boczne, Tałty, Nidzkie. Do pokonania mieli wiele kanałów takich jak: Mioduński, Grunwaldzki, Tałcki, Kula i Szymoński. Atrakcją dla uczniów było również śluzowanie jachtów na Guziance, cumowanie w licznych portach, wieczorne ogniska, śpiewy szant i otrzęsiny uczniów, którzy pierwszy raz uczestniczyli w rejsie.

Żeglarska pogoda dopisywała przez cały czas rejsu a dobrze przygotowana kadra sterników czuwała nad bezpieczeństwem. Młodzież miała okazję poznać wiele tajników żeglarskiego życia, ucząc się podstaw prowadzenia jachtu, jego klarowania i pracy w kambuzie. Warto dodać, że dojrzała decyzja uczniów „Krzywoustego” o organizacji rejsu bez telefonów komórkowych pozwoliła na wykorzystanie całego czasu na wspólna przygodę i integracje. W rejsie uczestniczyli również uczniowie z I LO im. S. Wyspiańskiego w Szubinie oraz po raz pierwszy uczniowie z ZSP im. S. Staszica w Nakle. Łącznie pojezierze mazurskie poznawało i uczyło się żeglarstwa blisko czterdziestu uczniów w armadzie sześciu jachtów.

Szkolne Koło Żeglarskie I LO w Nakle wraz z opiekunem Marcinem Kulińskim, składa słowa podziękowania wszystkim zaangażowanym osobom, które włączyły się w organizację rejsu i wspólnie z nami przeżywali po raz ósmy przygodę na Mazurach. Szczególnie dziękujemy naszym sternikom Jackowi Wiśnickiemu i Markowi Semrau oraz pozostałym opiekunom i sternikom załóg z Szubina i Nakła: Małgorzacie Bielskiej-Pingot, Michałowi Stachowskiemu, Andrzejowi Semrau, Oskarowi Pantkowskiemu i Kazimierzowi Stasińskiemu. To dzięki wam mamy możliwość realizacji żeglarskich pasji, rozwoju talentów wokalnych, kulinarnych i doskonaleniu umiejętności żeglarskich.

Zadowoleni uczniowie z niecierpliwością czekają na kolejne żeglarskie przygody połączonych sił szkół ponadgimnazjalnych powiatu nakielskiego. Osobne słowa podziękowania młodzież kieruje do Wydziału Edukacji Powiatu Nakielskiego, który poprzez granty na zajęcia pozalekcyjne od wielu lat wspiera żeglarskie wychowanie w naszej szkole.