„W poszukiwaniu rozwiązań” – kolejny polsko-holenderski projekt „Krzywoustego”

Młodzież i nauczyciele I LO im. Bolesława Krzywoustego po raz kolejny odwiedzili holenderską szkołę partnerską PENTA college CSG Jacob van Liesveldt. W dziewiętnastym roku współpracy grupa uczniów obu szkół spotkała się w połowie kwietnia w Hellevoetsluis w ramach projektu „Let’s Go and Find Solutions”.

Międzynarodowy zespół uczestniczył w programie przygotowanym przez koordynatorów nawiązującym do tematu przewodniego projektu, a mianowicie poszukiwania rozwiązań – począwszy od zadań i gier integracyjnych, a skończywszy na opracowaniu pomysłów zorganizowania wydarzenia dla swojej grupy wiekowej na przystani w Nakle i w porcie Hellevoetsluis. Ponadto, młodzież uczestniczyła w spotkaniach z dyrektorem holenderskiej szkoły Wim van den Eshof oraz Burmistrz Hellevoetsluis Milène Junius. Co więcej, grupa projektowa zwiedziła miasto Hellevoetsluis i nadmorski kurort Scheveningen oraz skosztowała tradycyjne holenderskie danie „stamppot” przygotowane przez rodziców holenderskich uczniów. Równie ważnym elementem był czas spędzony z holenderskimi rodzinami goszczącymi, który pozwolił polskim uczestnikom poznać tamtejsze zwyczaje życia rodzinnego.

Wyjątkowym punktem programu była wizyta w jedynym na świecie Ikea Reference Store w Delft, gdzie każdego dnia opracowywane są nowatorskie rozwiązania dla klientów przez międzynarodowy zespół konsultantów. Po wstępnych warsztatach dotyczących projektowania i przechowywania, uczniowie stworzyli własne propozycje zagospodarowania przestrzeni, a ich pomysły opatrzone logo obu szkół pozostaną częścią wystawy na najbliższe tygodnie.

Już 15 maja nakielski „Krzywousty” będzie gościć u siebie przyjaciół z holenderskiego „Jacob van Liesveldt”. Koordynatorzy projektu Jan Simon van der Linde, Robin Boers, Anita Krzyżanowska i Lucyna Majcher współpracują w projektach międzynarodowych od wielu lat. Kolejny raz gratulują młodzieży udanego startu i z entuzjazmem trzymają kciuki za drugie spotkanie, które już wkrótce przed nimi.

Warto nadmienić, że wieloletnia współpraca szkół doprowadziła do nawiązania kontaktów i spotkań między władzami obu miast, w marcu ubiegłego roku w Hellevoetsluis i dokładnie rok później w Nakle nad Notecią. Realizacja tegorocznego projektu jest możliwa dzięki wsparciu finansowemu rodziców uczestników projektu oraz instytucji: PENTA college w Hellevoetsluis, I Liceum Ogólnokształcące w Nakle i Powiat Nakielski.

Tekst: Anita Krzyżanowska