We wtorek 9 listopada 2021 r. uczniowie klasy 2bch wybrali się na wycieczkę do Minikowa.
Celem wyjazdu zorganizowanego w ramach przedmiotu chemii i doradztwa zawodowego było zapoznanie się z pracą w laboratorium Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka oraz działalnością Kujawsko – Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Minikowie.
Uczniowie mieli okazję zobaczyć laboratorium, urządzenia, sprzęt i odczynniki chemiczne stosowane do analizy mleka. Dowiedzieli się na czym polega praca w laboratorium i jakim badaniom poddawane jest mleko. Pracownicy placówki kontrolują zawartość: tłuszczu, białka, kazeiny, laktozy, suchej masy, mocznika, liczby komórek somatycznych, acetonu, kwasu betahydroksymasłowego. Dodatkowo przeprowadzają badanie cielności krów – glikoproteiny ciążowej (test PAG). Próbki mleka do analizy zwożone są z województw: pomorskiego, kujawsko -pomorskiego, warmińsko-mazurskiego i zachodniopomorskiego.
W laboratorium wykorzystywane są nowoczesne urządzenia duńskiej firmy Foss. Combifoss składa się z dwóch aparatów: Milkoscan- bada skład chemiczny mleka oraz Fossomatic – określa liczbę komórek somatycznych. Milkoscan działa na zasadzie spektrometrii w podczerwieni, Fossomatic wykorzystuje cytometrię przepływową.
Wyniki badań laboratoryjnych mleka służą do oceny wartości użytkowej bydła. W ciągu miesiąca wykonywanych jest ok. 150 tys. analiz próbek mleka na skład chemiczny i komórki somatyczne oraz ok. 4 tys. badań na cielność krów. Laboratorium posiada stosowne certyfikaty.
Dodatkowo zapoznaliśmy się z szeroką działalnością Kujawsko–Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego. Szczególnie zainteresowała nas aktywność edukacyjna o charakterze wystawienniczo – targowym. Od wielu lat w Minikowie organizowane są: Międzynarodowe Targi Rolno-Przemysłowe AGRO-TECH, Kujawsko-Pomorskie Dni Pola, Wystawa Bydła Hodowlanego, Regionalna Kujawsko-Pomorska Wystawa Zwierząt Hodowlanych. Powyższe przedsięwzięcia mają charakter nie tylko lokalny ale również ogólnopolski i międzynarodowy.