Wyjazd do Teatru Animacji w Poznaniu

W ramach realizowanego w I Liceum Ogólnokształcącym im. Bolesława Krzywoustego  cyklu teatralnego  „Sofa” uczniowie klas:

I humanistycznej, II biologiczno-chemicznej i III matematyczno-humanistycznej wraz z nauczycielami uczestniczyli kolejny już raz w  kulturalnej eskapadzie do teatru.

23 lutego obejrzeli w Teatrze Animacji w Poznaniu spektakl w reżyserii Agaty Biziuk pt. „Pan Tadeusz. Ostatni zjazd”.

W opisie inscenizacji znanego wszystkim uczniom tekstu Adama Mickiewicza czytamy: „Wojna nigdy nie jest daleko. Strachu nie da się zabić. Adam Mickiewicz spóźnił się. Powstanie upadło zanim się pojawił. Wraz z innymi polskimi emigrantami, trawiony wyrzutami sumienia, tęsknotą, ideą odzyskania OJCZYZNY postanowił działać – napisać poemat. Soplicowo, miejsce idylliczne, niemal doskonałe, z niedoskonałymi ludźmi. Przestrzeń dzieciństwa Mickiewicza, gdzie spory rozwiązuje się przy stole, a największe morderstwa odpuszcza w imię braterstwa. Polacy którzy jedzą, piją, grzyby zbierają, uprawiają kolokwialne umizgi, czekając, aż Francuzi przyjdą zrobić im ojczyznę. Kim byliśmy jako naród? Kim jesteśmy dzisiaj? W tym spektaklu to artystom oddaje się głos. Jak działać, jak tworzyć w opresyjnych czasach? Mit wygnania, tęsknoty, śmierci za ojczyznę, jaką ma wartość dzisiaj? Co napędza nasz patriotyzm? Czym on dziś jest? Czy potrafimy mówić jednym głosem? Wokół tych i innych szeroko pojętych zagadnień twórcy spektaklu, w tragikomiczny sposób odnosząc się do twórczości Adama Mickiewicza, kąsają dzisiejszą rzeczywistość. Kochajmy się!”

Organizatorami wyjazdu dydaktycznego były Aleksandra Białka i Justyna Michalska.