WYRÓŻNIENIE W GNIEŹNIEEŃSKICH IGRZYSKACH AKADEMICKICH

15 marca 2017 roku w Instytucie Kultury Europejskiej Uniwersytetu im. A.Mickiewicza w Gnieźnie odbyły się II Gnieźnieńskie Igrzyska Akademickie. Celem igrzysk jest popularyzacja wiedzy
o europejskim kręgu kultury. Literatura konkursu obejmowała tematykę cywilizacji antycznej, rozwój chrześcijaństwa, kulturę średniowiecza i renesansu, reformację, oświecenie, ideologię XIX i XX wieku oraz integrację europejską. Zadanie uczniów polegało na rozwiązaniu testu z wiedzy o cywilizacji europejskiej składającego się z 60-ciu zadań. Nasze Liceum było reprezentowane przez Justynę Talarczyk z kl. I pol i Mateusza Sonnenberga z kl. III pr. Uczestnicy wykazali się znajomością wiedzy rozszerzonej z poszczególnych epok od starożytności po współczesność. Justyna i Mateusz znaleźli się w gronie 56 uczniów z 22 szkół średnich biorących udział w ogólnopolskim konkursie historycznym. Justyna Talarczyk uzyskała wyróżnienie i zakwalifikowała się do ścisłego grona laureatów.
Wyjazd do Gniezna był również okazją do zwiedzenia wystawy o państwie Mieszka i Chrobrego
oraz wystawy „Wikingowie w Polsce” o zabytkach skandynawskich na ziemiach polskich w Muzeum Początków Państwa Polskiego. Opiekunem podczas wyjazdu była Pani Violetta Hejza.

Materiał : I LO w Naklep1220476 p1220478 p1220485 p1220490 p1220492 p1220498