„Z mikrofonem w ręce” – licealiści w roli dziennikarzy radiowych

W ramach Festiwalu Nauki i Sztuki, zorganizowanego w Liceum Ogólnokształcącym im. Bolesława Krzywoustego w Nakle nad Notecią w dniach 27-30.11.2023, uczniowie z klasy II humanistycznej wzięli udział w warsztatach radiowych. Ich głównym celem była realizacja słuchowisk, które poszły w eter podczas audycji  „Z mikrofonem w ręce” oraz „Mali na fali”.
Uczniowie pracowali w  grupach pod opieką pani Romany Janki, animatorki Nakielskiego Ośrodka Kultury, która czuwała nad procesem realizacji słuchowisk.  Licealiści mogli liczyć również na wsparcie dziennikarzy Radia Nakło,  którzy wprowadzili ich w radiowe arkana. Redaktorka Radia Nakło, pani Joanna Wronka, motywowała adeptów dziennikarstwa do pracy i dawała cenne rady. Młodzież opracowała cztery audycje radiowe, które zarejestrował pan Artur Cwudziński. Efekty pracy uczniów będzie można usłyszeć podczas niedzielnych audycji radiowych „Mali na fali” oraz w ramach porannego „Z mikrofonem w ręce”.
Uwaga ❗ Najbliższe słuchowisko w tę sobotę, 6 stycznia, w Radiu Nakło, o godz. 9:03.
Kolejne, powstałe podczas spotkań z seniorami na temat PRL-u, w niedzielę, 7 stycznia, o godz. 15:07.
„Podczas  czterech warsztatowych dni zapoznaliśmy się z  pracą dziennikarzy i zwiedziliśmy studio nagraniowe Radia Nakło. Obejrzeliśmy również prezentację przygotowaną przez panią Wiktorię Chorabik, studentkę filmoznawstwa z Holandii, pochodzącą z regionu, która wtajemniczyła nas w proces tworzenia filmów krótkometrażowych. Na zakończenie warsztatów uczyliśmy się jak  przeprowadzić interesujący wywiad. Zajęcia przygotowywały nas do nagrania audycji skierowanych szczególnie do najmłodszych słuchaczy radiowych, ale nie tylko. Z pewności i dorośli będą się dobrze bawić podczas audycji.”
Uczniowie LO w Nakle opracowali  oraz zrealizowali słuchowiska radiowe ”Kubuś Puchatek i zbite lusterko”, „Shrek” oraz nagrali wywiady z seniorami, podczas których rozmówcy zapraszają słuchaczy do odległego świata  PRL-u.
Warsztaty stały się okazją do zwiedzenia studia radiowego, ale i okazały się wspaniałym czasem spędzonym w atmosferze przyjaźni i radości. Uczniowie wiele się nauczyli podczas zajęć z redakcją Radia Nakło, ale i mieli szansę działać kreatywnie, czego efektem stały się twórcze nagrania.
Dziękujemy bardzo pani Dyrektor Aleksandrze Białce i Redakcji Radia Nakło za stworzenie tak wspaniałych możliwości rozwoju a naszej polonistce, pani Justynie Misterkiewicz, za wspieranie nas podczas realizacji dziennikarskich pasji.
Uwaga !
We wtorek, 9 stycznia, zapraszamy społeczność szkolną na spotkanie w ramach projektu SORT, podczas realizacji którego będziemy sortować, opiniować, rozwijać  i tworzyć kulturę i sztukę. Spotkanie odbędzie się w  sali nr 31, godz. 14:15. Temat najbliższego SORTu:
POSZŁO w ETER.
Porozmawiamy o naszych ulubionych stacjach radiowych, początkach radia w Polsce, niezależnym radiu internetowym,  o popularności i potrzebie istnienia radia oraz wysłuchamy słuchowisk nagranych przez uczniów klasy II humanistycznej w Radiu Nakło.
Zapraszamy!
Uczniowie klasy II humanistycznej LO w Nakle