Żagle holenderskiego „Hollandsch Diep” pełne wiatru – polsko-holenderski projekt „Krzywoustego” ruszył pełną parą!

„Ustawienie żagli, a nie kierunek wiatru wyznacza drogę, którą podążamy”. Paolo Cohelo

Młodzież i nauczyciele I LO im. Bolesława Krzywoustego ponownie odwiedzili holenderską szkołą partnerską PENTA college CSG Jacob van Liesveldt. W osiemnastym roku współpracy grupa uczniów obu szkół spotkała się w Hellevoetsluis w ostatnim tygodniu marca, aby pod okiem koordynatorów, zrealizować założenia kolejnego  projektu pt. „Let’s Go and Show Pride”.

Uczestnicy projektu poznali się wcześniej dzięki wideo konferencji zrealizowanej za pomocą programu Skype i utrzymują kontakt za pośrednictwem komunikatora WhatsApp oraz portali społecznościowych. Nadszedł jednak czas na długo oczekiwaną podróż do „kraju tulipanów i wiatraków” oraz prawdziwe spotkanie z nowymi przyjaciółmi. W poniedziałkowy poranek grupa nakielskich licealistów wystartowała z poznańskiego lotniska pod opieką swoich nauczycieli Anity Krzyżanowskiej i Andrzeja Otto. Niespełna półtora godziny później na lotnisku w Eindhoven powitała ich grupa holenderskich uczniów oraz opiekunowie Jan Simon van der Linde i Linda Vis.

Polsko-holenderska młodzież szybko nawiązała ze sobą bardzo dobre relacje i z wielkim entuzjazmem podjęła wyzwania zrealizowania nowych zadań w poszukiwaniu powodów do dumy w myśl tematu przewodniego tegorocznego projektu. Międzynarodowy zespół uczestniczył w programie starannie przygotowanym przez koordynatorów nawiązującym do obszarów, które staną się motywami filmu stworzonego przez uczestników projektu. Zawierał on elementy zadaniowe i integracyjne,  a jego równie ważnym elementem był czas spędzony w domach holenderskich rodzin goszczących, gdzie polscy uczestnicy poznawali tamtejsze zwyczaje życia rodzinnego.

Program wizyty w partnerskiej szkole w Holandii obejmował m.in. wprowadzenie tematu przewodniego, warsztaty z filmowcem Williamem van den Handel (LinQ Media), wizytę w fabryce „Poppies” produkującej słodycze dla całej Europy, zwiedzanie miasta Hellevoetsluis dla zrealizowania zadania „Zdjęcie w zdjęciu”, spotkania i wywiady z dyrektorem holenderskiej szkoły oraz Burmistrz Hellevoetsluis podczas rejsu na jeziorze Haringvliet. Wtorkowe popołudnie na pokładzie żaglowca „Hollandsch Diep” w pełnym słońcu przy sprzyjającym wietrze było niezwykłym doświadczeniem dla wszystkich uczestników, a towarzysząca im radosna atmosfera pozwalała zacieśniać przyjazne relacje.

Już na przełomie maja i czerwca tego roku nakielski „Krzywousty” będzie gościć przyjaciół z holenderskiego „Jacob van Liesveldt”. Wypracowane do tej pory materiały w formie cyfrowej posłużą do stworzenia przez uczniów filmu z pomocą polskich i holenderskich producentów filmowych i muzycznych.

Warto przypomnieć, że ubiegłoroczny projekt zakończył się w wyjątkowych okolicznościach. Podczas wrześniowego festynu „Bliżej Holandii” na Przystani Nakielskiej, zorganizowanego przez Powiat Nakielski, odbyła się premierowa prezentacja gry planszowej „Let’s Go Folk”, wspaniałego efektu współpracy obu szkół w 2016 r.

Realizacja tegorocznego projektu jest możliwa dzięki wsparciu finansowemu rodziców uczestników projektu oraz instytucji: PENTA college w Hellevoetsluis, I Liceum Ogólnokształcące w Nakle i Powiat Nakielski.

zdjecie-grupowe-na-pokladzie-zaglowca

Tekst: Anita Krzyżanowska