ZAJĘCIA Z WIEDZY PRAWNEJ W KLASIE II PRAWNICZEJ I LO

Uczniowie klasy II prawniczej w ramach realizacji wiedzy prawnej 15 grudnia uczestniczyli
w spotkaniu z Prezesem Sadu Rejonowego w Nakle Panem Bartoszem Łapińskim. Zapoznali się
ze strukturą sądów powszechnych i funkcjonowaniem sądów rejonowych w kraju.
Prezes szczegółowo omówił wydziały sądu nakielskiego i sprawy, jakimi się zajmuje. Przybliżył zasady procesu sądowego i uczestników rozpraw. Natomiast 21 grudnia odbyło się spotkanie z sędzią Panią Renatą Kowalską i prokuratorem Panem Arkadiuszem Nowakiem. Sędzia wyjaśniła młodzieży, jak przebiega proces karny i jakie prawa posiadają świadkowie i oskarżony. Podkreśliła wagę wyroków sądowych i odpowiedzialność sędziego w orzekaniu procesowym. Prokurator zaś skupił się na roli oskarżyciela i etapie przygotowawczym polegającym na zebraniu materiału dowodowego w sprawie. Na koniec uczniowie mieli okazję zadawania pytań, na które uzyskali wiele wyczerpujących odpowiedzi. Tak realizowana wiedza prawna w sposób aktywny i niestandardowy niewątpliwie podnosi poziom świadomości prawnej wśród młodzieży.