Zofia Strzyżewska z I LO laureatką Ogólnopolskiego Konkursu Katyńskiego

Absolwentka Krzywoustego Zofia Strzyżewska z klasy III angielskiej została laureatką 12 edycji Ogólnopolskiego konkursu „Sprzączki i guziki z orzełkiem ze rdzy”. Komisja konkursowa spośród kilkuset nadesłanych prac nagrodziła „kartę z albumu” uczennicy I LO, która upamiętniła postać Edwarda Jana Kwitowskiego. Zosia wykorzystując zebrane materiały, pamiątki i zdjęcia z dostępnych źródeł przygotowała ciekawą pracę pod względem merytorycznym i estetycznym.
Edward Jan Kwitowski urodzony w Przemyślu był uczestnikiem I wojny światowej, wojny bolszewickiej i II wojny światowej. Ukończył Oficerską Szkołę dla Podoficerów w Bydgoszczy w 1928 roku w stopniu podporucznika. Wygrał bieg maratoński w Toruniu w 1924 roku. Jesienią 1939 roku mjr Kwitowski w niewyjaśnionych okolicznościach trafił do obozu w Kozielsku i zginął wiosną 1940 roku w Katyniu.
Nagrodą dla laureatów jest wyjazd edukacyjny do Muzeum Katyńskiego w Warszawie oraz nagrody rzeczowe i książkowe. Warto przypomnieć, że Zosia jest podwójną laureatką tego konkursu, gdyż pierwszy sukces odniosła w 9 edycji w 2018 roku. Jej merytorycznym opiekunem była Violetta Hejza.
Gratulacje dla utalentowanej uczennicy i życzenia  powodzenia na studiach.