Rekrutacja do Internatu
I Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Krzywoustego w Nakle nad Notecią
w roku szkolnym 2026/2027
Wszyscy wychowankowie, którzy mieszkali w internacie w roku szkolnym 2025/2026 mają zapewnione dalsze zakwaterowanie w tej placówce zgodnie ze złożonym podaniem. Deklarację kontynuacji pobytu w internacie (pisemnie w formie nowego podania o internat) prosimy złożyć do 17.06.2026 kierownikowi internatu.
Podanie o przyjęcie do internatu dla nowych kandydatów powinno zostać złożone najpóźniej razem z podaniem do szkoły. Można je składać w sekretariacie szkoły lub w internacie (ul. Gimnazjalna 8, 89-100 Nakło nad Notecią, tel. 730-796-513).
Ważne terminy:
01.04.2026 – 19.06.2026: składanie podań o przyjęcie do internatu dla nowych wychowanków
08.07.2026: ogłoszenie listy osób przyjętych do internatu na rok szkolny 2026/2027
09.07.2026 – 17.07.2026: potwierdzenie chęci mieszkania w internacie
17.07.2026: ostateczna lista osób przyjętych do internatu w roku szkolnym 2026/2027
20.07.2026 – 28.08.2026 – rekrutacja uzupełniająca
Majowa przerwa świąteczna
Wyjazd z internatu – czwartek (30.04.2026) do godziny 16:30.
W dniach 4-8.05.2026 w szkołach średnich trwają egzaminy maturalne. Uczniowie młodszych klas nie mają zajęć lekcyjnych od poniedziałku (04.05.2026) do środy (06.05.2026). W tym czasie w internacie przebywają maturzyści.
Przyjazd do internatu dla maturzystów – poniedziałek (04.05.2026) od godziny 6:00 rano.
Przyjazd do internatu dla pozostałych wychowanków – środa (06.05.2026) od godziny 18:00.
UWAGA!!!
Wszystkie osoby, które nie będą obecne w internacie w dniach 7-8.05.2026 pilnie prosimy o przekazanie takiej informacji. Przypominamy, że informację dotyczące nieobecności wychowanka dokonują wyłącznie rodzice / prawni opiekunowie.
„Pożegnanie maturzystów”
Im bardziej wyruszasz, tym bardziej wracaj do źródła.
Nie płyń bez namysłu, poddając się nurtowi potoku.
Zatrzymaj się , by odkryć w sobie głębię większą niż ty sam.
Spójrz przed siebie, dalej niż sięga wzrok-
wiedz, że poza horyzontem też istnieją przestrzenie.
Droga zewnętrzna przenika się z drogą wewnętrzną;
wymiar wertykalny spotyka się z horyzontalnym;
kres drogi zawiera się już w jej początku;
a zachodzące słońce zwiastuje kolejny wschód.
Dojrzewanie to proces stawania się;
nie jest ono przekraczaniem niewidzialnego progu;
nie wystarczy przejść z jednego etapu w kolejny,
trzeba jeszcze wciąż na nowo siebie posiadać
i… dojść do świadomości odpowiedzialnego wyboru.
Zachodzi już słońce jednego etapu, zasłania przestrzeń tego, co było –
by stać się znów zwiastunem jutrzenki, zwiastunem nowości.
To, co było nie całkiem mija- jest pamięć-było, więc jest.
To, co było buduje tworzywo człowieka.
Czy jednak buduje do końca…?
Człowiek pozostaje wciąż niedokończony, stwarzanie trwa dalej.
Wejść w kolejny etap stwarzania- dochodzenia do pełni człowieka;
dojść do siebie, by mieć samego siebie w posiadaniu
i przekroczyć siebie…
przeskoczyć samego siebie i stać się darem.
Wyruszyć w drogę i być w niej obecnym, to znaczy nie przemijać bezwiednie;
brać udział w twórczym kształtowaniu niepowtarzalnego tworzywa-
tworzywa, którym jesteś i którym wciąż na nowo stajesz się.
Kształtować siebie to iść pod prąd zewnętrznym nurtom potoku.
Kim jesteś? Skąd pochodzisz? Dokąd zmierzasz?
To pytania młodości – odpowiedzi nie szukaj w hałasie powierzchowności,
nie szukaj w zewnętrznych wymiarach zamętu…
Odpowiedź jest w tobie i w tobie jest miejsce spotkania.
Wymiar ciszy i milczenia to nie pusty brzeg-
to przestrzenie, w których siły się piętrzą.
Przed tobą łańcuch górski kolejnych wyborów.
Zakorzeniaj drobne wybory w wielkim wyborze – ścieżce twego życia.
Życie nie może być sumą niepowiązanych z sobą epizodów –
nie może być zbiorem przeżyć, które nie układają się w mozaikę całości.
Wiedz, że wartość jest w tobie;
nie szukaj jej potwierdzenia w żadnym zewnętrznym wymiarze.
Zapamiętaj- nie jesteś sumą niepowodzeń i porażek!
Wartość masz w sobie – większą niż myślisz!
Wyrusz po ścieżce swego życia na spotkanie tego, co przed tobą.
Zakorzeniaj swoją teraźniejszość w historii starszej niż każdy z nas.
I znajdź swoją górę – podążaj w stronę szczytu wytrwale;
nawet w szczelinach przepaści nie pozostajesz sam.
Wnoś ku górze masyw wewnętrznej treści, którą w sobie niesiesz.
Popatrz na góry i ucz się jak pozostać sobą.
Odkryj swoją tożsamość i bądź wierny sobie-
Jak przepastne szczyty gór, nie dążące, by się komuś podobać.
Wędruj w stronę góry, przykrytej jeszcze mgłą.
Wznoś spojrzenie ku graniom, wśród których jest twój szczyt.
Szukaj dróg dotarcia wiosną twej młodości;
nie rezygnuj, gdy z dala nie widać ścież –
niedostępne szczeliny przepaści strzegą pilnie swych dróg.
I wspinaj się, wspinaj się, by obudzić jutrzenkę jak stróż poranka.
Dąż w stronę szczytu, by tam, w blaskach wschodzącego słońca,
ujrzeć nowe przestrzenie i…nowy poranek.
autor: Krystian Żydek
Pożegnanie ostatnich klas w internacie szkolnym
14.04.2026 w internacie szkolnym odbyło się uroczyste pożegnanie maturzystów – uczniów ostatnich klas, którzy przez kilka lat tworzyli wyjątkową, rodzinną atmosferę tego miejsca.
Kolacja na stołówce miała wyjątkowo uroczysty charakter, sala wypełniła się śmiechem, wzruszeniem i nutką nostalgii.
Wieczór rozpoczął się zgodnie z planem. Michalina Kopczyk i Maja Fąs serdecznie przywitały wszystkich gości: kierownik internatu panią Oliwię Paczkowską, wychowawców oraz mieszkańców internatu. Ich ciepłe i pełne wdzięku słowa otworzyły uroczystość.
Następnie głos zabrała pani kierownik internatu – Oliwia Paczkowska. Z wielką serdecznością i łzami w oczach dziękowała maturzystom za wszystkie wspólnie przeżyte chwile – za radości, drobne konflikty, wieczorne rozmowy, wspólne sprzątanie i tysiące zwykłych, ale tak ważnych momentów, które zbudowały prawdziwą wspólnotę.
Po przemówieniu nastąpiło rozdanie koniczynek – symbolicznych pamiątek dla wszystkich maturzystów. Chwilę później wręczono dyplom zwyciężczyni konkursu na najpiękniejszą ozdobę wielkanocną. Jury doceniło jej kreatywność i staranność wykonania.
Kolejnym punktem programu był występ muzyczny. Julian Pawłowski wraz z panem Michałem Gacką zaprezentowali ich autorski utwór. Ich wspólne wykonanie poruszyło wszystkich zebranych – głos Juliana w połączeniu z akompaniamentem pana Michała stworzył wyjątkowy, ciepły klimat.
Uroczystość zakończyła się zaproszeniem do wspólnego ucztowania. Wszyscy zasiedli do stołów, by w miłej, rodzinnej atmosferze spędzić ten ostatni wieczór razem.
Nie zabrakło tradycyjnego zdjęcia grupowego, wielu uścisków i obietnic, że „będziemy w kontakcie”.
Dla wielu uczniów był to ostatni wieczór spędzony w internacie w roli mieszkańców. Dla wszystkich – piękna, wzruszająca karta, którą z pewnością będą wspominać przez długie lata.
Do zobaczenia, drodzy maturzyści. I powodzenia na egzaminach!
Zapisy na obiady w internacie szkolnym
Od 16 lutego 2026 roku uczniowie I LO (którzy nie są mieszkańcami internatu) będą mogli skorzystać odpłatnie z obiadów serwowanych w stołówce internatu szkolnego przy ul. Gimnazjalnej 8. Stołówka jest czynna od poniedziałku do piątku w godzinach 13:25 – 15:30. Odpłatność za jeden obiad dla uczniów I LO wynosi 9,00 zł.
Zapisy odbywać się będą w naszym liceum w dniach 23-28 stycznia br. w godzinach 8:00 – 12:00 u pani Justyny Kuciarskiej w dziale księgowości (zgłoszenia można dokonać telefonicznie pod numerem telefonu 601-219-873). Liczba miejsc jest ograniczona dlatego decyduje kolejność zgłoszeń.
Opłata za obiady powinna zostać uiszczona z góry do 10-tego każdego miesiąca. Dokładną kwotę do zapłacenia otrzymują uczniowie na początku każdego miesiąca z działu księgowości od pani Justyny Kuciarskiej.
Płatności należy dokonać przelewem na konto:
Bank Spółdzielczy w Nakle nad Notecią
Nr konta: 57 8179 0009 0022 5793 2000 0070
W przypadku nieobecności ucznia możliwe jest odliczenie kwoty posiłku tylko, jeśli jego nieobecność została zgłoszona telefonicznie (tel. 601-219-873) jeden dzień roboczy wcześniej do godziny 12:00.
Rozstrzygnięcie konkursu „Święta w moim pokoju”
10 grudnia 2025 roku podczas wigilii w internacie nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu „Święta w moim pokoju”. Wychowankowie z ogromnym zapałem i zaangażowaniem rozmaitymi dekoracjami wprowadzali magię świąt do swoich pokoi. Światełka, skrzaty, bałwanki, łańcuchy, bombki, a nawet własnoręcznie zrobione choinki cieszą oczy mieszkańców internatu. Rywalizacja o tytuł najbardziej świątecznego pokoju była szalenie zacięta i wyrównana, dlatego zdecydowaliśmy się przyznać dwa I miejsca. Po jednym na każde piętro oraz nagrodzić zaangażowanie wychowanków wyróżnieniami i słodkimi upominkami. Zwycięzcami konkursu zostali mieszkańcy pokoju:
-
113 – Julian Pawłowski, Igor Kijowski
-
206 – Kalina Barańska, Budnick Justyna, Kowalska Martyna
Serdecznie dziękujemy i gratulujemy !!!!!!!
Organizatorzy konkursu: Zofia Fiałkowska, Magdalena Dec
Spotkanie wigilijne w Internacie I LO im. B. Krzywoustego
Egzystencja człowieka wpisuje się w cykle przyrody – doskonale tę prawdę znali nasi przodkowie, tak nierozerwalnie związani z prawami natury; my współcześni, niestety, poprzez nieustanny pośpiech i ogrom codziennych spraw, często o tej prawidłowości zapominamy. Na szczęście są wydarzenia w naszym życiu, które pomagają ją nam sobie przypomnieć – niewątpliwie należy do nich świętowanie Bożego Narodzenia. Nie bez powodu obchodzimy tę uroczystość w dniu, od którego zaczyna przybywać coraz więcej promieni słonecznych. I choć jest to czas bezpośrednio po przesileniu zimowym, kiedy noc jest najdłuższa w roku, to już żyjemy zakorzenieni nadzieją, że każdy kolejny dzień będzie coraz dłuższy. Każdy z nas w życiu takich nadziei potrzebuje, zarówno krótko, jak i dalekosiężnych. Takich drobnych – na każdy dzień, jak i wielkich – obejmujących całe życie, a nawet przekraczających jego próg.
Uroczyste spotkanie przy stole zgromadziło również wychowanków i wychowawców Internatu I LO im. B. Krzywoustego w Nakle nad Notecią. Był to wspaniały czas, w którym można było radować się, przeżywając chwile wspólnego świętowania przy uroczystej kolacji, w czasie której każdy z nas, bardziej lub mniej, biegł myślami w stronę rodzinnego domu. Choć grudzień jest miesiącem, w którym odczuwa się niedobór światła słonecznego, wywołując w nas często tęsknotę za dłuższym dniem, to już teraz można radować się nadzieją, że mroki w końcu ustąpią, że światło rozproszy ciemność.
Wspólna celebracja rozpoczęła się od wystąpienia naszej wychowanki Amelii, która grając na skrzypcach kolędy, wprowadziła wszystkich w nastrój prawdziwie świąteczny. Następnie pani kierownik Oliwia Paczkowska, w krótkim przemówieniu, powitała wszystkich uczestników, wyraziła wdzięczność wobec osób zaangażowanych w przygotowanie wigilijnej kolacji oraz złożyła życzenia na zbliżające się Święta i Nowy Rok. W dalszej kolejności ponownie czekała nas uczta dla ducha, a było nią wystąpienie Juliana (gitara) i opiekuna internatu pana Michała Gacki (pianino). Musica spiritus movens, a instrumenty muzyczne w rękach naszych wykonawców były tego wyraźnym potwierdzeniem.
W czasie świątecznej kolacji został rozstrzygnięty konkurs na najładniej udekorowany pokój. Zwycięskie pokoje otrzymały kosze pełne słodyczy, natomiast wyróżnione, nagrodzono słodkim upominkiem. Tuż przed kolacją kolędy zaśpiewały uczennice Maja i Zuzanna. Piękno tych utworów wprowadziło nastrój pełen refleksji, zadumy, jak również zatrzymania się nad tym, co istotne. Dodatkową chwilą radości dla wychowanków internatu było otrzymanie prezentów.
Wszystko, co jest na świecie ma swój początek i koniec, który wpisuje się w bieg dziejów, tworząc historię. Również człowiek, będąc częścią wielkiej historii dziejów, tworząc poniekąd jej treść, ma zarazem swoją własną – tę jedyną i niepowtarzalną, zwaną życiem. Wigilia w internacie, która kończąc się stała się historią, była częścią, jakimś epizodem, który odtąd zaistniał jako mała treść w wielkiej treści życia jej uczestników.
Tekst: Krystian Żydek
Rekrutacja do Internatu
I Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Krzywoustego w Nakle nad Notecią
w roku szkolnym 2025/2026
Wszyscy wychowankowie, którzy mieszkali w internacie w roku szkolnym 2024/2025 mają zapewnione dalsze zakwaterowanie w tej placówce zgodnie ze złożonym podaniem. Deklarację kontynuacji pobytu w internacie (pisemnie w formie nowego podania o internat) prosimy złożyć do 13.06.2025 kierownikowi internatu.
Podanie o przyjęcie do internatu dla nowych kandydatów powinno zostać złożone najpóźniej razem z podaniem do szkoły. Można je składać w sekretariacie szkoły lub w internacie (ul. Gimnazjalna 8, 89-100 Nakło nad Notecią, tel. 730-796-513).
Ważne terminy:
29.03.2025 – 27.06.2025: składanie podań o przyjęcie do internatu dla nowych wychowanków
09.07.2025: ogłoszenie listy osób przyjętych do internatu na rok szkolny 2025/2026
10.07.2025 – 18.07.2024: potwierdzenie chęci mieszkania w internacie
18.07.2025: ostateczna lista osób przyjętych do internatu w roku szkolnym 2025/2026
21.07.2025 – 29.08.2025 – rekrutacja uzupełniająca
Pożegnanie wychowanków w Internacie I LO
9 kwietnia 2025 roku w Internacie I LO w Nakle nad Notecią odbyło się uroczyste pożegnanie wychowanków ostatnich klas – uczniów szkół: I Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Krzywoustego, Zespołu Szkół im. Stanisława Staszica oraz Zespołu Szkół Żeglugi Śródlądowej im. kmdr. B.Romanowskiego. Kierownik Internatu Pani Oliwia Paczkowska życzyła wszystkim pomyślnego zakończenia roku szkolnego oraz zdania egzaminów końcowych. Podczas uroczystej kolacji, którą przygotowały Pani Jagoda Pater i Pani Anna Ignasiak wychowawcy wraz z Panią kierownik wręczyli przyszłym absolwentom pamiątkowe koniczynki podpisane przez wychowanków i pracowników placówki. Spotkanie uświetnił występ uczennicy z klasy 2h – Agaty Iciek, która przedstawiła kabaret pt. „Egzamin” Joanny Kołaczkowskiej.
Rok szkolny 2024/2025
Rok szkolny 2024/2025
Rok szkolny 2023/2024
Rok szkolny 2022/2023
Rok szkolny 2021/2022
ZBIÓRKA PIENIĘDZY DLA DZIECI Z PCK
Rok 2019
Do zadań Młodzieżowej Rady Internatu należy:
-
Współudział w tworzeniu planu działalności opiekuńczo – wychowawczej i gospodarczej internatu.
-
Inicjowanie przedsięwzięć zmierzających do podnoszenia efektywności wyników nauczania i pracy opiekuńczo – wychowawczej internatu.
-
Dokonywanie podziału zadań pomiędzy członków grupy.
-
Koordynowanie pracy wykonywanej przez członków grupy oraz jej kontrola i ocena.
-
Regulowanie wewnętrznego życia mieszkańców internatu.
-
Wnioskowanie o wyróżnienia i nagrody.
-
Współpraca z kierownikiem internatu, wychowawcami, samorządem szkolnym.
-
Współpraca ze środowiskiem lokalnym.

















































































































































































































































