PENTA College

JĘZYK ANGIELSKI OKNEM NA ŚWIAT

„Podróż do przyjaźni” z holenderskiego Hellevoetsluis do Nakła nad Notecią

„Podróż do przyjaźni” to reportaż z realizacji projektu „Let’s Go Royal” szkół partnerskich PENTA college CSG Jacob van Liesveldt w Hellevoetsluis (Holandia) i I Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Krzywoustego w Nakle nad Notecią. Materiał filmowy został zrealizowany w czerwcu 2015 roku przez holenderską ekipę telewizyjną 0181tv Omroep Voorne w trakcie wizyty studyjnej uczniów i nauczycieli holenderskich w Polsce. Film przedstawia przebieg tej wizyty dzień po dniu wraz z ponadczasowym przesłaniem, dlaczego warto nawiązywać nowe przyjaźnie ponad narodowymi podziałami i granicami. Obie szkoły umożliwiają swoim uczniom poznawanie się dzięki wspólnym projektom międzynarodowym nieprzerwanie od 1999 roku.

I Liceum Ogólnokształcące w Nakle prowadzi długoletnią współpracę międzynarodową ze szkołami europejskimi. Umożliwia tym samym młodzieży otwieranie się na Europę poszerzając jej horyzonty i przygotowuje uczniów do rozwijania się we współczesnej rzeczywistości świata będącego globalną wioską.

Współpraca z PENTA college CSG Jacob van Liesveldt w Hellevoetsluis (Holandia) trwa nieprzerwanie od 1999r. Do 2009 roku zrealizowano wspólnie 4 trzyletnie projekty z wieloma szkołami w Europie: European Magazine (1999-2002), Portal Internetowy Ideafactry4u i Biuletyn Wideospotkań (2002-2005), Europe Connected (2006-2009), Distinguishing Cultures Connect (2009-2012).

Od 2013 roku realizowany jest nowy program współpracy POLAND–HOLLAND, który zaowocował podpisaniem umowy partnerskiej między szkołami i kolejno zrealizowanymi projektami połączonymi z  wymianą młodzieży: „Let’s go” (2013), „Let’s go over the bridge” (2014), „Let’s Go Royal (2015), „Let’s Go Folk” (2016), „Let’s Go and Show Pride” (2017) oraz projektami internetowymi „Stone” (2014-2016).

Każdego roku koordynatorzy wypracowują nowy temat przewodni, który jest realizowany w formie kilkumiesięcznego projektu. Młodzież biorąca udział w projektach realizuje 5 zadań, których efekty zostają umieszczone na Europejskiej Platformie Edukacyjnej eTwinning, kontaktując się za pośrednictwem środków komunikacji internetowej. Poza tym, odbywają się cykliczne wizyty studyjne w obu krajach, co pozwala uczniom na bezpośredni kontakt z nową kulturą i rozwijanie umiejętności posługiwania się językiem angielskim.

Zrealizowane w tym programie projekty przynoszą wymierne korzyści uczestnikom i obu szkołom, a jednocześnie regionom. Europejska Platforma Edukacyjna eTwinning wyróżniła projekt ‘Let’s go over the bridge’ tytułem Project In the Spotlight w lipcu 2014r. Powiat Nakielski zainspirowany długoletnią współpracą szkół zorganizował dla swoich mieszkańców festyn „Bliżej Holandii” we wrześniu 2016r., w trakcie którego odbyła się premierowa prezentacja gry planszowej „Let’s Go Folk”, wspaniałego efektu współpracy obu szkół w projekcie o tej samej nazwie.

Zapraszamy na stronę holenderskiej szkoły partnerskiej: www.jl.penta.nl