Dzień Geografa w Krzywoustym

Dzień Geografa decyzją  Komitetu Nauk Geograficznych PAN od 2013 roku obchodzony jest 23 kwietnia. W tym roku ze względu na obostrzenia pandemiczne i w konsekwencji zdalne nauczanie, obchody Dnia Geografa w Krzywoustym zostały przesunięte na okres wczesnej jesieni. W sobotę 2 października 2021 r. uczniowie  klasy 1 angielsko-geograficznej I Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Krzywoustego w Nakle nad Notecią obchodzili Dzień Geografa naukowo, podczas konferencji geograficznej. W sali konferencyjnej Przystani Powiat Nakielski wysłuchali i obejrzeli cztery prezentacje multimedialne z zakresu geografii fizycznej i krajobrazu antropogenicznego przygotowane przez uczniów klas trzecich. Wygłosili je: Wiktoria Piotrowska – Nadnoteckie moreny czołowe, Hubert Olszewski – Rezerwaty przyrody okolic Nakła nad Notecią, Maria Liedke – Obserwatorium astronomiczne w Niedźwiadach i Jan Darul – Kanał Bydgoski.

W drugiej części konferencji miało miejsce podsumowanie i wręczenie nagród oraz okolicznościowych dyplomów zwycięzcom szkolnego konkursu geograficznego dla klasy pierwszej z rozszerzoną nauką geografii. Konkurs wygrał Jan Przytarski, drugie miejsce ex aequo zajęli Marcel Czerwonka i Mateusz Pokojski, a trzecie Marcel Gryniewicz – wszyscy z klasy 1ag . Nagrody wręczyli: wychowawczyni klasy Beata Tomaszewska i nauczyciel geografii Andrzej Kinderman.

Tegoroczne wydarzenie zostało zorganizowane i przeprowadzone w ramach projektu zajęć pozalekcyjnych pt. „Holistyczne podejście do geografii w Krzywoustym” finansowanych przez Powiat Nakielski.

Święto geografów popularyzowało i podkreśliło znaczenie geografii jako nauki i dało poczucie, że to geografia pomaga zrozumieć świat globalnie i lokalnie, że jest ważna, potrzebna i nie tylko czysto naukowa.

Materiał: Andrzej Kinderman