Lekcja archiwalna, promocja publikacji „MĄDRA PAMIĘĆ”

Grupa uczniów reprezentujących I Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Krzywoustego w Nakle nad Notecią z klasy II ogólnej angielskiej, I medycznej i I politechniczne 24 listopada 2016 roku  uczestniczyła w spotkaniu poświęconym promocji publikacji „Mądra pamięć”. Przed promocją Młodzież została zaproszona na lekcję archiwalną do IPN w Bydgoszczy. Uczniowie zwiedzili archiwum Wydziału Archiwizacji i Udostępniania Dokumentów IPN. Zapoznali się ze specyfiką pracy archiwum i zasadami gromadzenia, przechowywania, konserwacji i udostępniania zasobów archiwalnych. Uczestnikom zwrócono uwagę na różnorodność zgromadzonej dokumentacji i zaprezentowano najciekawsze i nietypowe archiwalia.

Następnie wszyscy uczestnicy wzięli udział w uroczystości podsumowującej pięć edycji Wojewódzkiego Konkursu Historycznego „ Mądra pamięć”. Książka wydana z tej okazji zawiera teksty historyków i nagrodzone eseje historyczne laureatów konkursu. Jest wśród nich praca Emilii Dróbki – laureatki I miejsca I edycji w 2011 roku, a obecnie studentki polonistyki na UMK. Napisała esej na temat „Paterek – wieś zbroczona krwią”, w którym uwieczniła dramatyczną historię i przeżycia mieszkańców Paterka w czasie II wojny światowej, wzbogacając ją licznymi materiałami źródłowymi i zdjęciami. Nauczycielem prowadzącym Emilii była Pani Violetta Hejza. W książce zostali również wymienieni dwaj kolejni Uczniowie Krzywoustego, którzy otrzymali wyróżnienia : Mikołaj Gajdziński i Dominika Przybylska. Spotkanie uświetnił wykład dr Łukasza Kamińskiego z Uniwersytetu Wrocławskiego o roli historii w życiu jednostki, państwa i narodu. Podczas spotkania nastąpiło wręczenie publikacji laureatom i ich opiekunom. Forma proponowanego przez IPN konkursu to świetna okazja do prezentowania historii lokalnej na forum krajowym.