Rozwiązania dla nakielskiej Przystani oczami polsko-holenderskiej młodzieży

Młodzież I LO im. Bolesława Krzywoustego gościła przyjaciół z holenderskiej szkoły partnerskiej. Wspólnie realizują projekt „Let’s Go and Find Solutions” w dziewiętnastym roku współpracy z PENTA college CSG Jacob van Liesveldt.

W kwietniu, cztery tygodnie wcześniej, uczestnicy projektu spotkali się w Hellevoetsluis, gdzie nawiązali ze sobą dobre relacje i z wielkim zaangażowaniem podjęli wyzwanie zrealizowania zadań w „poszukiwaniu rozwiązań”, w myśl tematu przewodniego tegorocznego projektu. Teraz przyszedł czas na realizację drugiej części działań projektowych w Polsce m.in. zaaranżowania wydarzenia na Przystani w Nakle i zamieszczenia ogłoszenia w jednym z wielu portali społecznościowych.

W poszukiwaniu rozwiązań grupa projektowa udała się również do Brzózkowej Oazy, gdzie pod okiem artystki i malarki Pani Kasi Baszak powstały rysunki w pasteli oraz prace w glinie zainspirowane leśnym otoczeniem, jak również obrazami oraz wskazówkami samej plastyczki.

Harmonogram wizyty obejmował także powitanie gości przez dyrektora Pawła Darula w murach ponad 140-letniego liceum, zwiedzanie szkoły, Nakła oraz Bydgoszczy, warsztaty w LO i na Przystani Nakielskiej oraz spotkanie ze Starostą Nakielskim. Pan Tomasz Miłowski wręczył uczestnikom upominki nawiązujące do powiatu nakielskiego oraz przekazał prezenty dla dyrektora holenderskiej szkoły i Burmistrz Hellevoetsluis. Czas integracyjny wypełniły gry i zabawy, jak również wspólny śpiew i taniec popularnej „Belgijki”. Dzięki zaangażowaniu rodziców polskich uczestników czas poza programowy został wypełniony spotkaniami w domach rodzin goszczących, gdzie holenderscy goście doświadczyli polskiej gościnności, a jednocześnie poznali zwyczaje życia codziennego.

Nad organizacją i przebiegiem wizyty czuwali koordynatorzy projektu obu szkół Anita Krzyżanowska i Lucyna Majcher oraz Jan Simon van der Linde i Robin Boers.

Realizacja tegorocznego projektu jest możliwa dzięki wsparciu finansowemu rodziców uczestników projektu oraz instytucji: PENTA college w Hellevoetsluis, I Liceum Ogólnokształcące w Nakle i Powiat Nakielski.

Tekst: Anita Krzyżanowska