Science is Wonderful! Magia nauki w Krzywoustym

Wydarzenie Science is Wonderful!, wspierane przez komisarz UE ds. innowacji, badań, edukacji i młodzieży – Mariya Gabriel ma na celu wprowadzenie świata nauki do szkół podstawowych i średnich w całej Europie. Tegoroczna edycja zrealizowana została w całości w wirtualnej przestrzeni, przy użyciu nowoczesnych narzędzi cyfrowych.

Science is wonderful! to nie tylko możliwość śledzenia warsztatów i pokazów na żywo, lecz także bezpośredni kontakt z prawdziwymi naukowcami. Każda zarejestrowana w programie szkoła mogła dostosować swój udział do własnych potrzeb i harmonogramu zajęć, rezerwując warsztaty i dyskusje z naukowcami w ramach wydarzenia Meet the Scientist! w dniach 22-26 listopada.

Z takiej możliwości skorzystali uczniowie klasy 2 angielsko-geograficznej I LO w Nakle. Poprzez aplikację Poznaj naukowca na platformie Science is wonderful udało się skontaktować z dr Robertą  Mentesana z Uniwersytetu w Barcelonie i zarezerwować miejsce na wymianę podczas tygodnia wydarzeń na żywo. W dniu 24 listopada zamiast zwyczajnej lekcji zdalnej podczas nauczania na odległość, uczniowie klasy 2 ag mieli możliwość zapoznania się z kulisami  pracy dr Mentesana, która jest archeologiem. Chociaż zajęcie to głównie kojarzone jest z pracą w terenie, oraz wykopaliskami, rzeczywistość jest zupełnie inna, lecz niemniej inspirująca. Okazuje się, iż współczesna archeologia to nowoczesne sposoby odkrywania tajemnic przeszłości, takie jak  współpraca z fizykami, astronomami a przede wszystkim miesiące ciężkich prac laboratoryjnych. Właśnie tym ostatnim zajmuje się na co dzień nasz gość. Pani doktor przedstawiła nam również w skrócie swój aktualny projekt : Rola cukru i jego wpływ na społeczeństwa w przeszłości i w teraźniejszych czasach.

Spotkanie z naukowcem było niezwykle inspirujące, wprowadziło iskrę nauki bezpośrednio  do naszej klasy. Ponadto pokazało moim uczniom jak niezwykle ważna jest znajomość języków obcych. Pomimo tego, że dr Mentesana jest rodowitą Włoszką, obecnie przebywa na uniwersytecie w Hiszpanii, to językiem jej prezentacji i kontaktu z nami był angielski.