22 lutego uczniowie I LO zostali zaproszeni na warsztaty „Biotechnologiczny Lab Meeting” zorganizowane przez Wydział Rolnictwa i Biotechnologii na terenie kampusu Politechniki Bydgoskiej.
Program wizyty był bardzo różnorodny. Na początek zaplanowano wykład „Biotechnologia w produkcji i hodowli chryzantemy wielokwiatowej” dr inż. Alicji Tymoszuk.
Pani dr inż. Alicja Tymoszuk jest absolwentką naszego liceum. Zajmuje się badaniami naukowymi dotyczącymi chryzantem. Pani Alicja w ciekawy sposób zaprezentowała uczniom pochodzenie oraz metody otrzymywania nowych gatunków. Omówiła wyjątkowe właściwości antybakteryjne, antywirusowe i przeciwgorączkowe chryzantem. Kwiat zawiera dużo substancji mineralnych i nadaje się do spożycia. Pochłania również substancje szkodliwe występujące w naszym otoczeniu, zwłaszcza formaldehyd i benzen.
Po wykładzie rozpoczęły się zajęcia laboratoryjne i warsztaty: „Grzyby mikroskopowe w środowisku i żywności”, „W mikroświecie roślin”, „Smaki i aromaty w żywności”, „Izolacja DNA z roślin”. Licealiści samodzielnie przygotowywali preparaty, które następnie oglądali pod mikroskopem, izolowali DNA z materiału roślinnego, przeprowadzali elektroforezę i mikrorozmnażanie. Wnikliwie obserwowali grzyby pleśniowe powstałe w żywności.
W przerwie między warsztatami młodzież została poczęstowana kawą, herbatą i słodyczami. Nasi uczniowie mogli porozmawiać z pracownikami naukowymi, zadawać dociekliwe pytania, na które uzyskiwali wyczerpujące odpowiedzi. Dr inż. Monika Rewers wyjaśniła uczniom, że biotechnologia to nowoczesny kierunek inżynierski. Daje on szerokie możliwości zatrudnienia w różnych sektorach biogospodarki, w laboratoriach badawczych, kryminalistycznych, medycznych. Studenci, którzy wybrali ten kierunek studiów, uczą się najnowocześniejszych metod biotechnologicznych – transformacji genetycznej roślin czy metody edycji genomu CRISPR/ CAS9. Ta ostatnia metoda nazywana jest również „molekularnymi nożyczkami” i rewolucjonizuje biotechnologię. Odkrycie tej metody zostało uhonorowane Nagrodą Nobla w 2020 roku.
Wizyta na Politechnice Bydgoskiej była intensywna, interesująca i inspirująca. Uczniowie mieli okazję zapoznać się z różnymi zagadnieniami z zakresu biotechnologii roślin, zwierząt i mikroorganizmów oraz zastanowić się nad wyborem kierunku studiów.
Uczniami opiekowały się nauczycielki: Wiesława Wojciechowska oraz Lidia Mathews.