Marcin Kotewa z Krzywoustego finalistą 18 Olimpiady Gwiezdny Krąg

Uczeń  klasy trzeciej biologiczno-chemicznej I Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Krzywoustego w Nakle nad Notecią Marcin Kotewa odniósł wielki sukces olimpijski, uzyskując tytuł finalisty 18. Olimpiady Wiedzy o Unii Europejskiej „Gwiezdny Krąg”.

Zawody finałowe (III stopnia) OWoUE Gwiezdny Krąg składają się z trzech części. Część pierwszą przeprowadza się w okręgach, a kolejne dwie w  Słupsku. Udział w części pierwszej jest równoznaczny z uzyskaniem tytułu finalisty olimpiady. W okręgu obejmującym województwo kujawsko-pomorskie (jednym z 14 w Polsce) do rywalizacji zakwalifikowano troje uczniów (w całej Polsce tylko 53). Zawody przeprowadzono 12 maja 2023 r. w Centrum Egzaminacyjnym Europe Direct Bydgoszcz na terenie Kampusu Wyższej Szkoły Gospodarki w Bydgoszczy.  Część pierwsza polegała na rozwiązaniu testu składającego się z pytań otwartych, zamkniętych jednokrotnego i wielokrotnego wyboru, pytań problemowych oraz kazusu.

Elementem niezbędnym do osiągnięcia olimpijskiego sukcesu jest talent, którym niewątpliwie wyróżnia się Marcin.  Równie ważne jest rozwinięcie tego talentu  za sprawą sumienności, systematyczności i konsekwencji w dążeniu do szczytnego celu. To one zaowocowały sukcesem i wpisaniem Marcina na listę wybitnych uczniów – olimpijczyków nakielskiego Liceum.

Marcina do zawodów olimpijskich wszystkich etapów przygotował nauczyciel geografii Andrzej Kinderman.