Rozpoczęcie sezonu teatralnego z Nikodemem Dyzmą

28 września uczniowie klas II biologiczno-chemicznej oraz III matematyczno-humanistycznej wraz z opiekunami: panią Wiesławą Łojek i panią Justyną Michalską pierwszy raz w tym roku szkolnym udali się do Torunia na spektakl pt. „Kariera Nikodema Dyzmy” grany w Teatrze im. Wilama Horzycy. Inspiracją dla twórców stała się powieść Tadeusza Dołęgi-Mostowicza pod tym samym tytułem. Główny bohater to prosty prowincjusz, który w wyniku zbiegu nieoczekiwanych okoliczności, układów pomiędzy ówczesnymi biznesmenami i władzą, a także intryg wysokich urzędników administracji państwowej, robi oszałamiającą karierę, najpierw w sektorze prywatnych majątków, następnie w aparacie państwa. Mimo iż od powstania powieści minęło 90 lat, historia Dyzmy nie straciła na aktualności. Spektakl jest bardzo dynamiczny, żywiołowy, zatańczony i zaśpiewany. Pozwala przenieść się w czasy międzywojnia, dzięki charakteryzacji, kostiumom i muzyce. Niezwykłe uznanie należy się aktorom, spośród których wielu wciela się w kilka ról.

Czas spędzony w teatrze na pewno nie należał do straconych. Spektakl i bawi, i skłania do refleksji na temat fałszu i obłudy obecnej w życiu elit, na różnych szczeblach władzy, ale także niekompetentnych karierowiczów, którzy rządzą naszym światem.