Bella Italia, czyli włoska przygoda „Krzywoustego”

7-13 kwietnia 2024 r. uczniowie I LO wraz z opiekunami:  Aleksandrą Białką, Wiesławą Łojek, Kamilą Stasiewską, Joann Palką oraz Pawłem Darulem podążali szlakami pięknej Italii. Pierwszym zwiedzanym przez nas miastem była Wenecja. Mogliśmy w niej podziwiać malownicze widoki, płynąc tramwajem wodnym oraz poznać piękną historię miasta na wodzie. Tu skosztowaliśmy też pierwszych włoskich przysmaków.

Po odpoczynku w hotelu obraliśmy kierunek Asyż- miasto Św. Franciszka z pięknymi kameralnymi uliczkami w biało-różowej zabudowie kamieniczek i zakamarków. Tu w powietrzu unosił się zapach lawendy, włoskiej kawy i wyrobów z naturalnej skóry.

Kolejnego dnia metrem dotarliśmy do monumentalnego Rzymu z jego bogatą historią. Zwiedziliśmy Watykan i weszliśmy do Bazyliki Św. Piotra, w której największe wrażenie wywarły na nas zdobienia oraz dzieła sztuki. Następnie dotarliśmy do Florencji – stolicy Toskanii. Mieliśmy okazję spacerować pięknym mostem złotników, podążać śladami Dantego oraz podziwiać Katedrę Santa Maria del Fiore.

W drodze powrotnej do kraju zawitaliśmy do stolicy Austrii -Wiednia. Była to krótka ale intensywna przygoda, podczas której zwiedziliśmy Katedrę Św. Szczepana, Kościół Krzyżacki oraz podziwialiśmy Pałac Hofburg.

Wycieczka szczęśliwie zakończyła się przyjazdem do Nakła oraz niezwykłą pamiątką na całe życie – cudownymi wspomnieniami. Szczególne podziękowania dla Biura Turystycznego MagTravel oraz opiekunów wycieczki.

Izabela Łąpiś