Holenderska młodzież wraca do swoich przyjaciół z „Krzywoustego”

Kolejny projekt polsko-holenderski I LO im. Bolesława Krzywoustego dobiegł końca. Jego uczestnicy spotkali się jednak po raz trzeci. Młodzież szkoły partnerskiej PENTA college CSG Jacob van Liesveldt w Hellevoetsluis powróciła do Nakła z własnej inicjatywy i spędziła wraz ze swoimi polskimi przyjaciółmi radosny czas.

W poniedziałek 19 listopada na Przystani Powiat Nakielski odbyło się spotkanie podsumowujące wspólne działania zrealizowane w obu szkołach w 2018r w ramach projektu „Let’s Go and Find Solutions”. W spotkaniu wzięli udział uczestnicy projektu wraz z koordynatorami oraz zaproszeni goście: rodzice uczniów biorących udział w projekcie, Starosta Nakielski Tomasz Miłowski, dyrektor I LO Paweł Darul oraz współpracujący z obiema szkołami właściciel HSF Logistics Gerard Reijers.

Znamienne jest to, że obie szkoły współpracują z powodzeniem nieprzerwanie od 1999r.Tegoroczny projekt miał na celu opracowanie pomysłów zorganizowania wydarzenia na przystani w Nakle, które zostały zamieszczone w formie cyfrowej na portalach społecznościowych.

Jesienne spotkanie było znakomitą okazją do wspomnień, jak i do zacieśniania przyjaźni zawiązanych między młodzieżą obu szkół partnerskich. Dzięki zaangażowaniu rodzin goszczących młodzież zwiedziła średniowieczne miasto Toruń i Żywe Muzeum Piernika, poza tym integrowała się kosztując tradycyjnych polskich dań i aktywnie spędzając czas z polskimi przyjaciółmi.

Nauczyciele realizujący projekt Jan Simon van der Linde, Anita Krzyżanowska i Lucyna Majcher rozmawiali już o kolejnym projekcie, który ruszy wczesną wiosną przyszłego roku i pierwszym spotkaniu nowej grupy młodzieży w Holandii.

Realizacja projektu wraz z ponadprogramowym spotkaniem była możliwa dzięki wsparciu finansowemu i pomocy rodziców uczestników projektu oraz instytucji i firm: PENTA college w Hellevoetsluis, I Liceum Ogólnokształcące w Nakle, Powiat Nakielski, HSF Logistics w Szubinie oraz Wiesława i Michał Bilińscy Bydgoszcz.

Tekst: Anita Krzyżanowska