IX edycja konkursu przyrodniczo-ekologicznego „Cztery żywioły” pod hasłem „Czyste powietrze – zdrowy człowiek”

27 lutego 2024 roku w I Liceum Ogólnokształcącym im. Bolesława Krzywoustego w Nakle nad Notecią odbył się konkurs przyrodniczo-ekologiczny „Cztery żywioły” dla szkół podstawowych. Była to już IX edycja konkursu zatytułowana „Czyste powietrze – zdrowy człowiek”.

Celem konkursu jest popularyzacja nauk przyrodniczych oraz zwrócenie szczególnej uwagi na tak ważny w obecnych czasach problem ochrony środowiska. Do konkursu zgłosili się uczniowie szkół podstawowych, którzy interesują się przedmiotami ścisłymi.

Konkurs rozpoczął się o 9:00, a przybyłych nauczycieli i uczniów w murach zabytkowej auli przywitała Dyrektor I LO, pani Aleksandra Białka, Wicestarosta Powiatu Nakielskiego, pan Tomasz Miłowski oraz nauczyciele przedmiotów ścisłych, zaangażowani w przygotowanie konkursu: Lidia Mathews, Aleksandra Wybrańska, Kamila Stasiewska, Andrzej Kinderman, Wiesława Wojciechowska.

Konkurs składał się z dwóch etapów. W pierwszym z nich uczniowie musieli rozwiązywać zadania testowe. Uczniowie z najlepszymi wynikami dostali się do drugiego etapu. Rywalizacja była zacięta i wyrównana; na zaproszonych gości czekał słodki poczęstunek.

Gościem tej edycji konkursu był pan Maciej Rusnarczyk, członek Kcyńskiego Alarmu Smogowego, który przedstawił ciekawe informacje związane z jakością powietrza, smogiem i jego wpływem na zdrowie człowieka.

Zwycięzcami  IX edycji konkursu zostali:

I miejsce – Mikołaj Durski, uczeń Szkoły Podstawowej im. Stanisława Staszica w Osieku nad Notecią,

II miejsce – Wiktor Orzechowski, uczeń Szkoły Podstawowej nr 2 im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego Prymasa Tysiąclecia w Nakle nad Notecią,

III miejsce – Maja Dobosz, uczennica Szkoły Podstawowej nr 2 im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego Prymasa Tysiąclecia w Nakle nad Notecią.

W tym roku Honorowymi Partnerami Konkursu zostali: Politechnika Bydgoska im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich oraz Starosta Powiatu Nakielskiego.

Wszystkim uczestnikom dziękujemy za przybycie, miłą atmosferę i zdrową rywalizację.

Do zobaczenia w przyszłym roku!

Aleksandra Wybrańska