Licealiści w tajemniczym ogrodzie

Dnia 14 marca 2024 roku w ramach teatralnego cyklu pn. „Sofa, czyli kulturalne eskapady uczniów I LO” odbył się  wyjazd klas 3 bch, 4mh oraz przedstawicieli klas IV ag i IV bch do Teatru im. Wilama Horzycy w Toruniu na sztukę pt. „Tajemniczy ogród”. Spektakl zrealizowany został na podstawie powieści Frances Hodgson Burnett o tym samym tytule.

Głównym tematem przedstawienia jest historia Mary Lennox, która jako sierota musiała przenieść się z Indii do angielskiej posiadłości swego wuja. Rozkapryszona, przyzwyczajona do tego, że wszystko za nią wykonuje służba, dziewczynka zmienia pod wpływem Marty – służącej w Misselthwaite Manor oraz jej brata Dicka, a także mieszkańców tajemniczego ogrodu. W magiczny i bajkowy klimat tego miejsca wprowadza widza scenografia, którą tworzą alejki utworzone z urokliwych różnobarwnych wrzosów. Tajemniczy ogród to opowieść o przyjaźni, miłości, odwadze i mocy przyrody . Czas spędzony na wrzosowisku i w ogrodzie pozwala młodym bohaterom odkryć w sobie siłę i cieszyć się dzieciństwem.

Muzyka grana na żywo, liczne partie śpiewane przez aktorów oraz taniec spowodowały, że spektakl był bardzo dynamiczny. Na uwagę zasługuje również gra aktorów, zwłaszcza tych, wcielających się w role zwierząt – Gawrona, Lisicy czy pana Rudzika i pani Rudzikowej odgrywających zabawne, a jednocześnie wzruszające sceny.

Nowym doświadczeniem dla wielu z nas – stałych uczestników „Sofy”, było to, że po raz pierwszy oglądaliśmy spektakl z balkonu na drugim piętrze (przywróconego do użytku w 2020 roku), dzięki czemu z bliska mogliśmy podziwiać wielki żyrandol oraz dekoracje rzeźbiarsko-sztukatorskie.

Organizatorkami wyjazdu były panie profesor: Justyna Michalska oraz Wiesława Łojek.

Amelia Jaskólska, Maja Michałek kl. III bch