Dzień Kobiet i Mężczyzn w Krzywoustym

12 marca 2024 roku w I Liceum Ogólnokształcącym im. Bolesława Krzywoustego w Nakle nad Notecią odbyły się obchody Dnia Kobiet i Mężczyzn zorganizowane przez klasę 1 biologiczno-chemiczną A wraz z wychowawcą Kamilą Stasiewską.

Dzień Kobiet to wyjątkowe święto obchodzone 8 marca na całym świecie. Jest to okazja do wyrażenia szacunku i uznania dla płci pięknej. W Polsce panie często otrzymują symboliczne upominki, takie jak kwiaty czy łakocie, by poczuć się jeszcze bardziej wyjątkowo. Pierwsze obchody Dnia Kobiet miały miejsce w Stanach Zjednoczonych w 1909 roku, a ich inicjatorką była działaczka społeczna Clara Zetkin. Wkrótce potem, w 1911 roku, obchody rozszerzyły się na całą Europę.

Dzień Mężczyzny, obchodzony 10 marca, to święto, które w Polsce nie jest tak popularne jak Dzień Kobiet. Zasługuje jednak na uwagę. Celem tego święta jest wyrażenie szacunku dla płci męskiej. Jest odpowiedzią na Międzynarodowy Dzień Kobiet. Należy pamiętać, że oba te dni nie są przypadkowe, gdyż mają swoje źródła zarówno w historii, jak i w walce o równouprawnienie. Pomysł na obchody Dnia Mężczyzny pojawił się w latach 90. XX wieku na Trynidadzie i Tobago.

Zarówno kobiety, jak i mężczyźni walczyli o prawa obywatelskie, takie jak prawo do głosowania, równouprawnienie w pracy czy dostęp do edukacji. Ich działania miały wpływ na kształtowanie historii i współczesnego społeczeństwa. Świętowanie takich dni uczy nas szacunku wobec siebie i jest okazją, aby docenić i zrozumieć zarówno rolę kobiet, jak i mężczyzn.

Uczniowie Krzywoustego brali udział w quizie tematycznym, wyborach Miss i Mistera oraz wspólnym tańcu. Zabawie towarzyszyła muzyka, śpiew i słodki poczęstunek. Konkurencje wygrały klasy: III biologiczno-chemiczna, III angielsko-geograficzna oraz II biologiczno-chemiczna B. Zwycięzcy otrzymali pamiątkowe dyplomy i medale.

Dziękujemy i gratulujemy wszystkim klasom.

 klasa I biologiczno-chemiczna A wraz z wychowawcą