Maja Łuczon finalistką Ogólnopolskiego Konkursu „W kręgu poezji i prozy lagrowej więźniarek KL Ravensbrück”.

Uczennica klasy ll ag l LO Maja Łuczon została finalistką lX edycji Ogólnopolskiego Konkursu
„W kręgu poezji i prozy lagrowej więźniarek KL Ravensbrück”. Gala finałowa odbyła się 26 kwietnia w Miejskim Centrum Kultury w Rudzie Śląskiej. Gośćmi honorowymi były Irena Cyrankiewicz i Krystyna Paradyż – byłe więźniarki KL Ravensbrück. Na gali wystąpiło 28 finalistów wyłonionych w półfinałach, które odbyły się w marcu w całej Polsce.

Maja Łuczon została zwyciężczynią eliminacji w Bydgoszczy i zakwalifikowała się do etapu centralnego. Zaprezentowała poezję Wandy Kosmowskiej „Wszystko jest wciąż tak samo” i prozę „Wrota piekieł. Ravensbrück” Anji Lundholm- teksty oparte na twórczości więźniarek niemieckiego obozu koncentracyjnego dla kobiet Ravensbrück. Uczennica do konkursu była przygotowywana pod kierunkiem nauczycielki historii i wosu Violetty Hejzy.

Finaliści otrzymali dyplomy, pamiątkowe statuetki i publikacje książkowe. Częścią programu był udział w koncercie „Siła miłości” poświęconym pamięci ofiar obozu Ravensbrück w sali koncertowej Polskiego Radia Katowice. Szczególną atrakcją dla wszystkich było zwiedzanie kopalni Guido w Zabrzu. Nagrodą główną dla finalistów jest wyjazd do Berlina oraz Miejsca Pamięci i Przestrogi Ravensbrück w maju tego roku.