Odnowienie Polsko – Niemieckiej Umowy Partnerskiej w I Liceum Ogólnokształcącym im. Bolesława Krzywoustego w Nakle nad Notecią

Od roku szkolnego 1996/1997 I Liceum Ogólnokształcące prowadzi z inicjatywy nauczyciela języka niemieckiego- Małgorzaty Łusiak międzynarodową wymianę młodzieży z Elsterschloss-Gymnasium w Elsterwerdzie.

Pierwsza Umowa Partnerska została podpisana  15 września 2006 r. przez ówczesną dyrektor I LO –  Anitę Kozak-Sadowską, dyrektora niemieckiej placówki- Siegfried’a Ramoth’a oraz starostę powiatu nakielskiego – Piotra Hemmerlinga i wicestarostę powiatu Elbe-Elster –Joahima Pfützner’a.

Pierwsze wspólnie realizowane projekty wspierane przez germanistki: Małgorzatę Łusiak, Ewę Kubit, Anitę Marciniak i Rozalię Wencel sięgały tematyki historycznej. Na przestrzeni lat kontakty obu szkół stały się intensywniejsze. 08 kwietnia 2010 r. ówczesny dyrektor I LO- Paweł Darul oraz dyrektor Elsterschloss-Gymnasium- Martin Göbel podpisali porozumienie, w myśl którego międzynarodowa wymiana młodzieży odbywa się dwa razy w roku.

Rok szkolny 2022/2023 przyniósł zmiany w obu szkołach. Od września 2022 r. funkcję dyrektora I LO pełni  Aleksandra Białka, a dyrektora Elsterschloss-Gymnasium- Kerstin Lewandowski. Obie panie dyrektor postanowiły odnowić Umowę Partnerską. 03 listopada 2022r.
w zabytkowej auli I LO dyrektorzy zaprzyjaźnionych szkół w obecności starosty Powiatu Nakielskiego Tadeusza Sobola, wicestarosty Tomasza Miłowskiego  nauczycieli języka niemieckiego: Katarzyny Łapińskiej , Anity Marciniak, Katarzyny Pawlak-Marosz i Rozalii Wencel oraz starosty Christian Heinrich-Jaschinskiego i koordynatorki Marion Wendt uroczyście podpisali kontynuację Polsko- Niemieckiej Umowy Partnerskiej, której  mottem są słowa: „ Sąsiedzi staną się przyjaciółmi”.

Współpraca szkół ma rozwijać i pogłębiać wzajemne partnerstwo, być wyrazem zrozumienia wobec wszystkich uczniów i osób zaangażowanych, być świadectwem przyjaźni i zgłębiania wiedzy
o często tragicznej niemiecko-polskiej historii. Obie szkoły chcą wspólnie kształtować pokój w Europie wolnych obywateli, komunikując się i planując zajęcia edukacyjne oraz czas wolny uczniów. Planuje się    regularną wymianę młodzieży, spotkania nauczycieli,  poznawanie kultury, zwyczajów i obyczajów regionów, zgłębianie historii obu krajów i wspólna praca w projektach, konkursach i iventach.

Na zakończenie uroczystej gali starostowie: Tadeusz Sobol pogratulował szkołom podjętej inicjatywy, a Christian Heinrich-Jaschinski zaakcentował 16-letnią  współpracę , przekazując na realizację projektów symboliczny czek o wartości 5.000 Euro.