Praktyczna lekcja prawa w SĄDZIE REJONOWYM

Uczniowie klasy II prawniczej w ramach realizacji programu wiedzy prawnej 23 listopada udali się do Sądu Rejonowego w Nakle. Tam uczestniczyli w rozprawie sądowej w Wydziale Karnym. Mieli możliwość obejrzenia sali sądowej, gdzie zasiadają sędziowie, prokurator, adwokat i oskarżeni. Pani sędzia przed rozprawą omówiła przebieg procesu karnego dotyczącego zarzutu licznych oszustw i niewywiązywania się z zobowiązań wobec pokrzywdzonych. Zasada jawności procesu pozwoliła uczniom wziąć udział w całej rozprawie, prześledzić jej tok, wysłuchać zeznań świadków i zapoznać się z rolą adwokata i prokuratora. Po zakończeniu rozprawy był czas na zadawanie pytań związanych z wykonywaniem zawodu sędziego i funkcjonowaniem wydziału cywilnego i karnego w sądzie nakielskim. Młodzież w praktyce mogła zapoznać się z działaniem wymiaru sprawiedliwości i zakresem praw przysługujących oskarżonemu i pokrzywdzonym. Inicjatorem edukacji prawnej jest Pani Violetta Hejza.  Nauczyciele I Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Krzywoustego w Nakle nad Notecią wysoko cenią dotychczasową współpracę i przychylność Pana Prezesa oraz pracowników sądu.