Naukowcy z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w „Krzywoustym”

2 grudnia 2016 roku  uczniowie klas z rozszerzoną nauką języka angielskiego mieli okazję wysłuchać prelekcji z pokazem multimedialnym pracowników naukowych Instytutu Geografii Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Prelekcja odbyła się w ramach projektu na zajęcia „Skarby Natury III” w I Liceum Ogólnokształcącym w Nakle nad Notecią,  wspieranego przez organ prowadzący – Powiat Nakielski.

Doktor Hubert Rabant przybliżył uczniom „Krzywoustego”  słoneczne Włochy.  Uczestnicy zajęć poznali indywidualny charakter państwa, jego tradycje, zwyczaje, osiągnięcia i smaki kulinarne oraz największe włoskie architektoniczne wizytówki, czyli  Koloseum, Bazylikę Świętego Piotra, krzywą wieżę w Pizie, Wenecję z jej gondolami i tradycją odbywających się karnawałów oraz przepiękną wyspę Capri. Była też chwila zadumy i wzruszeń podczas oglądania zdjęć grobu Jana Pawła II i Polskiego Cmentarza Wojennego na Monte Cassino.

Druga część prelekcji obejmowała zagadnienia z rewitalizacji terenów nadrzecznych, które omówił magister  Dawid Szatten. Przedstawił w swojej prezentacji wpływ antropopresji na jakość wód powierzchniowych na przykładach rzek. Młodzież gromkimi brawami podziękowała prelegentom.

Przed rozpoczęciem prelekcji obyła się miła uroczystość wręczenia nagród laureatom
II Szkolnego Konkursu Turystycznego. Pani Dyrektor Beata Jankowska wraz z opiekunami Koła Turystycznego (Hanną Pietrucin, Rozalią Wencel) pogratulowała zajęcia:

 I miejsca Patrycji Bernas,

II miejsca Aleksandrowi Miłowskiemu ,

III miejsca Anicie Iłejko oraz Michałowi Salewskiemu.

Gratulujemy sukcesu.