Turniej „Pokaż język – byle polski!”

22 lutego 2019 roku w naszej szkole odbył się turniej „POKAŻ JĘZYK – BYLE POLSKI!” zorganizowany z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego. W Polsce obchody po raz pierwszy zorganizowano 18 lat temu.

Organizatorem turnieju była klasa 1 prawnicza pod opieką pani profesor Ilony Świder. Uczniowie pragnęli uczcić święto polszczyzny i pokazać, że nasz ojczysty język jest piękny, ale trudny. W turnieju wzięły udział klasy pierwsze, reprezentowane przez trzyosobowe drużyny. Uczestnicy wykazywali się znajomością języka polskiego, między innymi w konkurencjach polegających na: użyciu poprawnej formy wyrazów w zdaniach, znajomości tekstów literackich czy wyjaśnianiu znaczenia związków frazeologicznych i archaizmów. Były zagadki, krzyżówki, rozsypanki. Żeby wygrać, trzeba było wykazać się dużą wiedzą. Nagrodą główną był bon zwalniający zwycięską klasę z jednej niezapowiedzianej kartkówki. Najlepiej przygotowanym okazał się zespół reprezentujący klasę angielską. Pozostali uczestnicy otrzymali dyplomy i drobne upominki. W czasie turnieju publiczność miała okazję obejrzeć krótkie filmiki na temat poprawności językowej i dowiedzieć się, czym na przykład różni się „sławny” od „słynny” oraz „sławetny” od „osławiony”. Turniej okazał się dobrą zabawą. Mile spędziliśmy czas „w towarzystwie” języka ojczystego.

Zosia Fiałkowka

I prawnicza