Uczniowie klas politechnicznych w projekcie naukowym

2 października 2018r w Krakowie w Instytucie Fizyki Jądrowej PAN odbyła się pierwsza konferencja  poświęcona projektowi CREDO (The Cosmic Ray Extremely Distributed Observatory).

Projekt Credo ma na celu poszukiwanie kaskad cząstek kosmicznych w odpowiedzi na najbardziej fundamentalne pytanie o wszechświat.

Uczniowie I LO z klasy o profilu politechnicznym przystąpili do tego projektu.

Można to uczynić udostępniając moc obliczeniową poprzez aplikację na smartfona z systemem operacyjnym Android CREDO Detektor. Dzięki zainstalowaniu aplikacji dostarczamy informacji  bezpośrednio dla pionierskiego projektu naukowego. Informacje zbierane są  za pomocą matrycy aparatu fotograficznego z zasłoniętym obiektywem przy maksymalnej czułości. Oprogramowanie poprzez specjalny algorytm analizuje uzyskane zdjęcia i po wykryciu przesyła je na serwer. Można również wziąć udział w analizie pozyskanych danych na stronach Dark Universe Welcome. W celu możliwe długiego pozyskiwania danych uczniowie biorą udział w nietypowej rywalizacji, konkursie „Łowcy cząstek”. Zwycięstwo nie jest tu najważniejsze ale świadomość współudziału w rzeczywistym projekcie naukowym.

Zygmunt Korkosz