W Krzywoustym zakończyła się Polsko-Niemiecka Wymiana Młodzieży

W dniach od 12.06. do 17.06.br. w I Liceum Ogólnokształcącym im. Bolesława Krzywoustego w Nakle nad Notecią w ramach projektu międzynarodowego oraz umowy partnerskiej obu szkół odbyła się wymiana polsko-niemiecka. Piętnastu uczniów z naszej szkoły udało się do Elsterwerdy, gdzie przez sześć dni wspólnie z kolegami z Niemiec realizowaliśmy projekt pt. „Media łączą, czyli Medien verbinden”

Pierwszego dnia, 12.06.17r., w poniedziałek o godzinie 8:30 uczniowie zebrali się przy szkole wraz z walizkami, które zostały zapakowane do busa. Około godziny 9:00 wyruszyliśmy z Nakła. Mimo że droga była długa, nie była nużąca. Czas miło upłynął na śpiewaniu i oglądaniu filmu. Kiedy dotarliśmy do Elsterwerdy, przed szkołą czekali na nas goszczący nas uczniowie  wraz z rodzicami oraz nauczycielami współorganizującymi projekt. Najpierw każda para uczniów została wyczytana, a następnie już razem z rodzicami każda z nich pojechała do domu, gdzie mogliśmy się odświeżyć i poznać rodziny naszych nowych kolegów i koleżanek. Wieczór był przewidziany na zapoznanie, jedni szli wspólnie na spacer po okolicy, my jednak poszliśmy na basen. Dzięki temu już pierwszego dnia nawiązały się pewne więzi między uczestnikami wymiany. Zdecydowana większość tego dnia położyła się dość szybko spać po to, by następny dzień zacząć w pełni sił.

Zaczynaliśmy równo o godzinie 7:30, gdyż niedługo później udawaliśmy się pociągiem do Drezna. Tam przed dworcem podzieliliśmy się na dwie grupy: pierwsza pojechała tramwajem do Centrum Mediów w Dreźnie, druga natomiast w tym samym czasie zwiedzała miasto. Wraz z moją nową koleżanką oraz innymi uczniami byłam w grupie pierwszej. Gdy weszliśmy do Centrum Mediów zostaliśmy podzieleni na dwie grupy: pierwsza miała nagrywać wiadomości na green screenie, druga przygotowywała słuchowisko dla audycji radiowej. Zabawny dialog i miła atmosfera sprawiły, że był to przyjemnie spędzony czas. Pod wieczór, już wszyscy razem, wróciliśmy pociągiem z powrotem do Elsterwerdy, skąd odebrali nas rodzice i pojechaliśmy do domów.

Trzeciego dnia role się odwróciły. Przed obiadem miasto zwiedzała grupa, która poprzedniego dnia do południa odwiedziła Centrum Mediów. Po Dreźnie oprowadzali nas uczniowie i nauczyciele Elsterschloss – Gymnasium, którzy przygotowali ciekawe informacje na temat zabytków miasta. Udaliśmy się m.in. do katedry, na dworzec główny czy też odwiedziliśmy Zwinger, Brühlsche Terrasse itp.. Po posiłku udaliśmy się ponownie do Centrum, gdzie znów podzieliliśmy się na grupy z dnia poprzedniego i po raz kolejny role się odwróciły: grupa, która wczoraj nagrywała wiadomości, dzisiaj zajęła się słuchowiskiem i odwrotnie.

Następnego dnia, w czwartek wyjechaliśmy na wycieczkę do Poczdamu. Mieliśmy okazję zobaczyć miasto oraz miło spędzić czas w Parku Filmowym Babelsberg. Wzięliśmy udział w symulacji stunt show oraz pokazie kaskaderskim. Podczas pobytu zbieraliśmy informacje na temat Parku Filmowego, które wykorzystaliśmy w piątek w naszych prezentacjach.

Piątek był dla nas dniem przygotowania projektów, które zaprezentowaliśmy po południu na uroczystości podsumowania naszego tygodnia. Na uroczystość przybyli: burmistrz miasta Elsterwerda Dieter Herrchen, dyrektor szkoły Martin Göbel,  rodzice, uczniowie oraz koordynatorzy wymiany panie Marion Wendt, Birgit Rex, Rozalia Wencel, Andrzej Otto. Wszyscy byli zachwyceni wynikami projektu. Przywieźliśmy ze nagrania słuchowisk, nagrania w studio TV oraz prezentacje projektów. Miło i twórczo spędziliśmy czas w Niemczech.

Dziękujemy pani Rozalii Wencel i Andrzejowi Otto za przygotowanie i umożliwienie nam udziału w wymianie oraz przekazywanie pozytywnej energii. Vielen Dank!

Tekst: Weronika Bratkowska / II politechniczna/