Warsztaty filozoficzne w I Liceum Ogólnokształcącym im. Bolesława Krzywoustego

13 czerwca 2023 roku mieliśmy możliwość uczestniczenia w wykładzie i warsztatach filozoficznych „Etyka jako filozofia praktyczna”. Zajęcia dla uczniów klas humanistycznych przeprowadzili wykładowcy Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu: Pani dr hab. prof. UMK  Aleksandra Derra oraz Pan dr hab. prof. UMK Marcin Jaranowski.

Pierwsza część spotkania była interaktywnym wykładem, podczas którego razem z wykładowcami prowadziliśmy dyskusję na temat etyki i moralności. Zastanawialiśmy się, w jaki sposób etyka odnosi się do naszej rzeczywistości społecznej, czy mamy prywatną etykę i jak nasze poglądy moralne wpływają na nasze życie.

Druga część zajęć miała charakter warsztatowy. W grupach analizowaliśmy przykładowe sytuacje pod kątem dylematów moralnych. Uczyliśmy się logicznego i krytycznego myślenia, argumentowania własnego zdania, a także dostrzegania słabych punktów w argumentacji innych osób. Po zakończeniu warsztatów mieliśmy jeszcze okazję do indywidualnych rozmów z wykładowcami.

Taka niecodzienna forma zajęć przypadła nam bardzo do gustu. W przyszłości nasze liceum planuje podjąć współpracę z Wydziałem Filozofii i Nauk Społecznych UMK w Toruniu.

A my już teraz czekamy na kolejne inspirujące spotkania!

Materiał: uczestnicy warsztatów