Wymiana polsko-niemiecka w Elsterwerdzie

Od 22 kwietnia do 26 kwietnia 2024 roku uczniowie „Krzywoustego” pod opieką pani Katarzyny Łapińskiej i pani Joanny Palki uczestniczyli w projekcie polsko-niemieckiej wymiany młodzieży “Aus Nachbarn werden Freunde”.

W tym roku uczestników było wyjątkowo więcej niż w poprzednich latach, bo aż po 17 osób z obu stron. Projekt polsko-niemieckiej wymiany naszego liceum z Elsterschloss-Gymnasium  w Elsterwerdzie polega na dwutygodniowej współpracy. W pierwszym tygodniu młodzież z naszego liceum odwiedza niemieckie rodziny, natomiast drugi tydzień, podczas jesieni, stanowi rewizytę niemieckich uczniów u nas. Głównymi celami projektu są: doskonalenie języka, poszerzanie wiedzy na temat obu kultur, nawiązywanie nowych kontaktów, znajomości, zdobycie szerszej perspektywy patrzenia na świat.

Pierwszego dnia naszej wymiany braliśmy udział w grach integracyjnych i zajęciach kulturoznawczych oraz wspólnych zabawach na świeżym powietrzu w Parku Miniatur w Elsterwerdzie. Dzień ten zakończyliśmy na najlepszych lodach w miejscowej lodziarni.

Następnego dnia mieliśmy okazję zwiedzić Berlin. Pierwszą atrakcją był Bundestag, gdzie odbyliśmy spotkanie z posłem z CDU, który opowiedział nam o swojej pracy i polsko-niemieckiej współpracy. Resztę stolicy i jej najważniejsze zabytki podziwialiśmy zza autobusowej szyby wraz z historiami przewodnika.

Kolejnego dnia udaliśmy się do Drezna, które mogliśmy zwiedzić samodzielnie. Potem wraz z całą grupą wybraliśmy się na wieżę Frauenkirche – z niej zachwycaliśmy się rozległą panoramą miasta. Tego samego dnia miał też miejsce wieczór pożegnalny, podczas którego młodzież, dyrekcja, rodzice goszczący naszych uczniów obejrzeli filmiki dokumentujące przebieg projektu oraz dokonaliśmy ewaluacji naszego wspólnego tygodnia.

W piątek nadszedł czas pożegnania. Były łzy wzruszenia. Wymiana międzynarodowa to niezwykła przygoda, dzięki której nabywamy nowe wspomnienia oraz doświadczenia, uczymy się samodzielności i szacunku wobec innych kultur. Nasza wymiana młodzieży nie byłaby możliwa, gdyby nie wsparcie finansowe Powiatu Nakielskiego oraz Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży. PNWM jest organizacją międzynarodową, która umożliwia spotkania młodych Polaków i Niemców, aby mogli się poznać, rozbudzić wzajemną ciekawość, zbudować zrozumienie i zostać przyjaciółmi.

Nam się to udało! Dziękujemy za wspaniale spędzony tydzień przyjaciołom z Elsterwerdy i wyczekujemy waszego przyjazdu. Na pewno czeka na nas wiele niezapomnianych chwil w Polsce!!!

 Julia Garczyńska i Julia Król z klasy III humanistycznej