Julia Jankowska z „Krzywoustego” laureatką Ogólnopolskiego Konkursu „Sztafeta Pamięci- losy mojej rodziny w czasie II wojny światowej”

Celem konkursu jest utrwalanie pamięci o losach rodzin w trakcie II wojny światowej oraz przybliżenie życia codziennego Polaków pod okupacją niemiecką. Zadaniem uczestników było poznanie historii własnej rodziny i przygotowanie pracy pisemnej opartej na materiale źródłowym, relacjach świadków wydarzeń i wspomnieniach rodzinnych.

W VIII edycji konkursu brały udział trzy uczennice I LO – Julia Jankowska z kl. I ag, Julia Sadowska z kl. I ag oraz Dorota Chełkowska z kl. I bch B, które zebrały ciekawe relacje i pamiątki o własnych przodkach. Julia Sadowska przedstawiła losy rodziny Luberów, Dorota Chełkowska – historię rodziny Chełkowskich i Mieczkowskich. W gronie laureatów znalazła się Julia Jankowska. Uczennica opracowała wspomnienia swojego wujka Jana Krzemińskiego, jako dziecko przebywającego w obozie w Potulicach. W sugestywny sposób  przybliżyła dramatyczną codzienność dzieci w obozie, które zmuszane do pracy stanowiły tanią siłę roboczą. Jan Krzemiński jest członkiem Polskiego Związku Byłych Więźniów Politycznych Hitlerowskich Więzień i Obozów Koncentracyjnych. Wywiad Julii z wujkiem był dla niej wyjątkowym przeżyciem i stanowił szczególną lekcję historii.

Nagrodą dla laureatki i opiekuna, pani Violetty Hejzy, będzie udział w Wyjeździe Pamięci do Niemiec, Austrii i Włoch.