Aleksandra, Kornelia i Karol z Krzywoustego uczestnikami X Wielkiego Testu Wiedzy Geograficznej

Wydział Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu był w sobotę 13 kwietnia 2024 r. organizatorem jubileuszowego ogólnopolskiego X Wielkiego Testu Wiedzy Geograficznej. W sali audytoryjnej wydziału zasiadło 97 uczennic i uczniów z całej Polski tworząc zespoły trzyosobowe. Reprezentację  I Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Krzywoustego w Nakle nad Notecią stanowiły trzy osoby:  Aleksandra Świniarek z klasy 4 angielsko-geograficznej oraz Kornelia Sieja i Karol Liedke z klasy 3 matematyczno-informatycznej. Opiekunem młodzieży był nauczyciel geografii – Andrzej Kinderman.

W pierwszej części Wielkiego Testu zadaniem uczestników było rozwiązanie 50 zadań z różnych dziedzin geografii w ciągu 50 minut. Pięć najlepszych zespołów zakwalifikowało się do II etapu (ustnego), składającego się z 6 rund pytań. Do finału weszły zespoły licealistów z Gdańska, Inowrocławia, Krakowa i Płocka .

Oprócz konkursu wiedzy ważnym wydarzeniem w ramach Wielkiego Testu był udział Oli, Kornelii i Karola w warsztatach geograficznych prowadzonych przez pracowników naukowych UMK, które w znaczący sposób rozwinęły umiejętności oraz poszerzyły wiedzę geograficzną.

Udział młodzieży „Krzywoustego” w X Wielkim Teście Wiedzy Geograficznej był kolejnym etapem systematycznej pracy z uzdolnionymi geograficznie uczniami w ramach projektu zajęć pozalekcyjnych pn. „Pasjonaci geografii w Krzywoustym”, zaakceptowanego przez organ prowadzący – Powiat Nakielski.