MŁODZI UCZNIOWIE Z NAKIELSKICH SZKÓŁ NA POKŁADZIE DARU MŁODZIEŻY

Dnia 20 maja 2018 roku z portu w Gdyni wypłynął Dar Młodzieży w „Rejs Niepodległości” dookoła świata. Żaglowiec młodych adeptów z całej Polski w 319 dni odwiedzi 22 porty w 19 krajach całego świata. Na Jego szlaku znajdą się między innymi takie porty świata jak: Kapsztad, Singapur, Dżakarta, Los Angeles czy Panama gdzie w styczniu 2019 roku odbędą się Światowe Dni Młodzieży.

Żaglowiec, nazywany „ambasadorem Polski”, będzie promował nasz kraj w rejsie dookoła świata dla uczczenia 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Załogę statku stanowi 1000 młodych osób, podzielonych na 6 zmian. Ponad połowa z nich to studenci szkół morskich z Gdyni oraz Szczecina, pozostali są laureatami konkursu ogłoszonego przez Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, którzy przeszli szkolenie na morzu.

W tak ważnej misji nie zabrakło młodzieży z nakielskich szkół średnich, którzy swoje miejsce na pokładzie żaglowca zdobyli biorąc udział w konkursie.  Beata, Karolina i Tomek zostali „Młodymi Ambasadorami Polski” i wezmą udział w rejsie dookoła świata.

Dzisiaj swoją żeglarską przygodę rozpoczął Tomasz Lemke, uczeń ZSP im. S. Staszica w Nakle, który popłynie w pierwszym odcinku żaglowca z Gdyni do Kopenhagi. 10 lipca na pokład żaglowca zaokrętuje się Karolina Nowak, uczennica I LO im B Krzywoustego w Nakle, która popłynie ze Szczecina na Teneryfę. Ostatnią uczestniczką, która będzie nas reprezentować będzie Beata Witkowska, również uczennica nakielskiego krzywoustego, która dołączy do załogi Daru Młodzieży 16 listopada i popłynie z Osaki do Los Angeles.

Gratulujemy naszym uczniom zaangażowania i odwagi w podejmowaniu wyzwań i na dalszą żeglarską przygodę życzymy „stopy wody pod kilem”. Niech wiatr wam wieje w żagle i rozwija wasze żeglarskie pasje. Godnie reprezentujcie nas w portach całego świata i „niech Dar Młodzieży zachwyca was swoim pięknem i przypomina o wielkim dziele odbudowy niepodległej Rzeczypospolitej”

 

Marcin Kuliński

Michał Stachowski