Sukcesy uczennic, Julii Grzanki i Justyny Talarczyk, w XV Powiatowym Konkursie Ortograficznym o Pióro Starosty Nakielskiego

13 kwietnia w I LO w Nakle nad Notecią odbył się XV Powiatowy Konkurs Ortograficzny o Pióro Starosty Nakielskiego. W konkursie wzięli udział uczniowie wszystkich szkół ponadgimnazjalnych powiatu nakielskiego: z Kcyni, z Nakła, z Samostrzela i z Szubina. O godzinie 10:00 w auli Krzywoustego zgromadzili się uczestnicy konkursu, ich opiekunowie oraz zaproszeni goście: starosta powiatu nakielskiego Pan Tomasz Miłowski, wicestarosta Pan Andrzej Kinderman, dyrektor I LO w Nakle Pan Paweł Darul oraz dr hab. Rafał Zimny, pracownik naukowy Katedry Stylistyki i Pragmatyki Językowej w Instytucie Filologii Polskiej i Kulturoznawstwa UKW w Bydgoszczy, który był autorem tekstu dyktanda. Tegoroczne dyktando, podobnie jak poprzednie, najeżone było wyjątkami ortograficznymi i tematycznie związane ze szczególną datą konkursu, stąd tytuł tekstu „Piątek trzynastego, czyli minisceny z życia rozhisteryzowanego hipochondryka”. Oto fragment:

„W niedzielę 1 kwietnia Anno Domini 2018 przypadał nie tylko prima aprilis, ale także pierwszy dzień Wielkiejnocy. Tego właśnie dnia, bynajmniej nie na żarty, pewien nienadzwyczajnie zrzędliwy i chimeryczny jegomość myślał sobie tak: „Hydroponiczna rzeżucha bez GMO już z wolna przekwita, a ja znów się horrendalnie handryczę z tą swoją nie lada chandrą i po raz kolejny mam zwarzony humor. Echże hulaszcza wiosno, rozżarzżeż we mnie choćby tylko półkrzytynę rozanielenia, bym mógł się wreszcie poczuć wniebowzięty, zwłaszcza że już za niespełna dwa tygodnie znowuż nastąpi ten chronicznie dla mnie pechowy piątek trzynastego!”.

Mistrzem ortografii – wśród młodzieży szkół ponadgimnazjalnych powiatu nakielskiego – została Julia Grzanka, uczennica kl. III politechnicznej z I LO im. B. Krzywoustego. II miejsce zajął Hubert Napierała z LO im. K. Libelta w Kcyni. III miejsce przypadło Justynie Talarczyk z kl. II politechnicznej z I LO im. B. Krzywoustego. Laureaci konkursu otrzymali nagrody książkowe i dyplomy, a zwycięzca odebrał dodatkowo pióro z rąk starosty nakielskiego. Pan Tomasz Miłowski wręczył także dyplomy podziękowania – uczestnikom za udział w konkursie, nauczycielom za pracę w komisji konkursowej. Wszystkie nagrody ufundował Powiat Nakielski.

Konkurs uświetnił swoim wykładem pan Tomasz Pasieka, dyrektor Muzeum Ziemi Krajeńskiej w Nakle nad Notecią.

Organizatorami XV Powiatowego Konkursu Ortograficznego o Pióro Starosty Nakielskiego były polonistki z I LO w Nakle – Kornelia Kwadrans-Giminska, Justyna Michalska, Ilona Świder i Beata Tomaszewska.