Światowy Dzień Turystyki 2022 w Krzywoustym

Seminarium pn. „Turystyka miejska na Krajnie i Pałukach ” było głównym wydarzeniem tegorocznych obchodów Światowego Dnia Turystyki w I Liceum Ogólnokształcącym im. Bolesława Krzywoustego w Nakle nad Notecią. Ewent miał miejsce w sobotę 1 października 2022 r. na Przystani Powiat Nakielski w Nakle nad Notecią. W sali konferencyjnej spotkali się młodzi miłośnicy turystyki i geografii. Seminarium otworzył nauczyciel geografii Andrzej Kinderman, który powitał dr Barbarę Szydę – adiunkt Katedry Gospodarki Przestrzennej i Turyzmu, Wydziału Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, Aleksandrę Białkę – dyrektora Liceum oraz  rodziców uczniów i młodzież.

Część merytoryczną zainaugurowała dr Barbara Szyda wykładem połączonym z prezentacją multimedialną pt. „Turystyka miejska i jej oblicza”.  Następnie pięcioro uczniów przedstawiło w sposób profesjonalny, bardzo ciekawe i merytoryczne prezentacje. Wygłosili je w kolejności: Adrian Sztubiński – Kcynia – miasto na wzgórzu, Wiktoria Kowalska – Mrocza – miasto złotego i brązowego medalisty olimpijskiego, Maksymilian Tercjak –  Nakło nad Notecią – miasto o bogatej historii, Agata Bednarek – Szubin – miasto z pelikanem w herbie oraz Maria Liedke – Cittaslow.

Dyrektor Liceum – Aleksandra Białka, zabierając głos podkreśliła, że wydarzenie miało charakter naukowy i jednocześnie nawiązywało do licealnych obchodów Światowego Dnia Turystyki.

W trakcie seminarium nastąpiło podsumowanie wcześniej przeprowadzonego Szkolnego Konkursu Geograficznego dla klas pierwszych z rozszerzoną nauką geografii. Laureatami konkursu zostali: Wojciech Mika (I miejsce), Jakub Jasiński (II miejsce) i Jakub Janke (III miejsce). Ponadto 5 uczennic i uczniów zostało wyróżnionych – Kamil Panek, Seweryn Pensko, Aleksandra Podraza, Danuta Brzezińska i Olivier Jankowski. Laureatom i wyróżnionym okolicznościowe dyplomy i nagrody wręczyli: dr Barbara Szyda i dyrektor Liceum Aleksandra Białka.

Turystyczne seminarium i szkolny konkurs geograficzny wpisują się w realizację projektu zajęć pozalekcyjnych pn. „Moja geografia w Krzywoustym” finansowanego przez samorząd Powiatu Nakielskiego. Wydarzenie zrealizowano przy partnerskiej współpracy z Referatem Turystyki i Sportu oraz Wydziałem Rozwoju Starostwa Powiatowego w Nakle nad Notecią.

Na zakończenie wydarzenia Andrzej Kinderman podkreślił, że cel obchodów Światowego Dnia Turystyki 2022 w Krzywoustym został osiągnięty w zakresie edukacyjnym i merytorycznym.