„Z Krzywoustego na Bałtyk wiódł nasz kurs…”

Od 11 do 19 sierpnia dwie uczennice I LO im. Bolesława Krzywoustego w Nakle nad Notecią odbyły niezapomniany rejs po Bałtyku. Był on nagrodą laureatów etapu wojewódzkiego programu Bractwa Kaphornowców pn. „Kurs na Horn”, który realizowany jest przy współpracy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko – Pomorskiego i Powiatu Nakielskiego.

Beata Witkowska i Weronika Płaczek uczennice III klasy  Liceum Ogólnokształcącego im. B. Krzywoustego w Nakle nad Notecią, swoją żeglarską przygodę zaczęły maju w Urzędzie Marszałkowskim w Toruniu, gdzie dostały się do „Szczęśliwej Piątki”. Następnie w sierpniu odbyły tygodniowy rejs morski, który rozpoczął się na lotnisku w Gdańsku,  gdzie uczestnicy wyprawy wylecieli samolotem do Sztokholmu. Tam w porcie czekał na nich jacht „Województwo Toruńskie”, który n kilka dni stał się dla nich domem.
Pływając wśród szkierów, które można porównać do naszych Polskich Mazur tylko dużo większych i sięgających  70m głębokości,zwiedzały Szwecję odwiedzając przy tym takie porty jak: Nynashamn, Orno, Svinninge, Maarianhamina, Vaxholm, Furusund, WasahamnenStockholm.
Bałtyk, choć kapryśny, jest świetnym nauczycielem żeglugi morskiej, weryfikuje człowieka, sprawdza go i tylko najtwardszym pozwala żeglować po swoich wodach. Dziewczyny stawiły mu czoła, nauczyły się z nim współpracować, poznały zwyczaje na statkach i są gotowe tam wrócić oraz wziąć udział w ogólnopolskim etapie konkursu, gdzie główną nagrodą jest zdobycie morskiego Everestu – Przylądka Horn.

Żeglarki pragną złożyć szczególne podziękowania Kapitanowi Tomaszowi Pietyszowi , Grotmasztowi Bractwa Panu Cezaremu Bartosiewiczowi oraz Marcinowi Kulińskiemu opiekunowi Szkolnego Koła Żeglarskiego w Krzywoustym dzięki, któremu uczniowie mogą rozwijać swoje wodne pasje.
Dziękujemy!

Beata Witkowska